Sbeitla

SBEITLA

Miasto Sbeitla leży tam, gdzie diabeł mówi dobranoc. To miejsce zasługujące na wzmiankę, gdyż właśnie tutaj rozciągało się rzymskie miasto Safetula. Podróżującym samochodem warto nadłożyć drogi, w innym przypadku z czystym sumieniem lepiej wybrać się gdzie indziej. Na ruiny można natknąć się już 500 m od Sbeitli, 38 km na wschód od Kasserine i 108 km na południowy-wschód od Kairuanu. Historia rzymskiej Safetuli nie jest dobrze udokumentowana. Uważa się, że została założona w końcu I w.n.e., chociaż tereny, na których powstała były zamieszkane dużo wcześniej. Jeżeli przyjazd tutaj wypada w porze zimowej, trzeba koniecznie zabrać ze sobą cieplejsze ubranie. Często pada śnieg.

Ruiny

Idąc od miasta najpierw natrafia się na odrestaurowany łuk triumfalny Dioklecjana, położony wśród eukaliptusów po prawej stronie drogi. Wejście na teren dawnej miejscowości znajduje się kilkaset metrów dalej pomiędzy parą bizantyjskich fortów. Interesujące obiekty zgrupowane są po lewej stronie – wiedzie tam dobrze udeptana ścieżka. Miejsce rzymskiego forum można łatwo zidentyfikować. Nad całością dominują trzy świątynie po północnej stronie, które, choć są jedynie rekonstrukcją- martwym odbiciem dawnej świetności, dowodzą jak znaczącą rolę odgrywały budowle sakralne w rzymskim mieście. Za świątyniami widać ruiny kościołów: trójnawowej bazyliki i bizantyjskiej pięcionawowej świątyni oraz perfekcyjnie odnowione baptysterium ozdobione mozaikami z motywami kwiatowymi i krzyżami. Naprzeciwko wejścia do obiektu znajduje się małe muzeum, ale nawet jego opiekun twierdzi, że nie jest warte zwiedzania. Cały obiekt czynny jest codz. 8.30-17.30 w zimie i 6.00-20.00 latem; wstęp: 1 D.T. plus tyle samo fotografowanie.

Noclegi

Z noclegiem nie ma tu problemu: Hotel Bakini na Rue 2 Mars oferuje pokoje jedno/dwuosobowe ze śniadaniem za 18/26 D.T., a w nieco droższym Hotel Sufetula, 500 metrów za ruinami przy drodze do Kasserine (jedynka/dwójka ze śniadaniem 25,5/36 D.T.) jest basen. Z okien tego ostatniego można podziwiać rzymskie ruiny.

Komunikacja

Transport koncentruje się wokół dworca autobusowego, 200 m od głównego skrzyżowania. Nie sposób zabłądzić – to niewielka miejscowość. Istnieją połączenia z Tunisem, Kasserine, Tuzar, Kairuanem, Dahmani i El-Kef.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *