Sidi Bu Said

SIDI BU SAID (Sidi Bou Said)

Sidi Bu Said to małe, piękne miasteczko położone na północ od Tunisu, wysoko na skalnym płaskowyżu nad Morzem Śródziemnym, które jest celem każdej grupowej wycieczki. Pomimo tego warto, zwłaszcza poza głównym sezonem turystycznym, tę położoną na uboczu miejscowość odwiedzić.

Centrum miasta to mały skwer, gdzie na wolnym powietrzu znajdują się kafeterie i stoiska ze słodyczami. Można tu jednak znaleźć zaciszne miejsce i usiąść na chwilę popijając zimnego drinka. Plac ten jest jedyną wartą uwagi częścią Sidi Bu Said. Półgodzinna wędrówka ulicami miasta wyczerpuje bowiem zupełnie wszystkie możliwości.

Zaraz za stoiskami ze słodyczami, po prawej stronie, pnie się ostro do góry ścieżka i następnie schody, które prowadzą do małej i stosunkowo pustej plaży, gdzie mieści się kilka dość dobrych restauracji. Można stąd przejść dalej drogą wokół i z tyłu wzgórza, która wiedzie do przystanku TGM Amilcar. Spacer z Sidi Bu Said trwa godzinę.

Noclegi i gastronomia

W Sidi Bu Said są dwa dobre miejsca noclegowe. Hotel Dar Said (tel. 01/74 02 15) jest czymś specjalnym, zajmuje bowiem piękny, stary pałac położony za północnym krańcem skweru. Opłaty za pokoje jedno/dwuosobowe ze śniadaniem wynoszą 16/22 D.T. Za dodatkowe 2 D.T. można dostać pokój z widokiem na Zatokę Tuniską.

Do Hotel Sidi Bon Fares (tel. 01/74 00 91) dochodzi się kilkoma wąskimi schodami na zachód od skweru. Pokoje są małe, ale schludne i przyjemne, skupione wokół ogrodu pełnego kwitnącej winnej latorośli – szkoda, że na początku 1993 roku złamało się stojące tutaj stare, dające dużo cienia drzewo figowe. Pokoje jedno/dwuosobowe ze śniadaniem kosztują 10,5/17 D.T.

W dole, nie opodal przystani, znajduje się hotel Residence Africa (tel. 01/ 74 06 00), który w zimie oferuje pokoje dwuosobowe w cenie 20 D.T. W sezonie letnim jest bardzo drogi i pełen gości.

Restaurant Le Chargui leży na północnym skrawku placu. Stoliki są ulokowane na wolnym powietrzu w przyjemnym ogrodzie. Rozsądne ceny. Więcej można zapłacić w nieco bardziej stylowo urządzonym lokalu Restaurant Dar Zarouk, znajdującym się po przeciwnej stronie ulicy niż Hotel Dar Said. W zimie jest zamknięty.

Lepsza od wymienionych jest Restaurant La Bagatelle (tel.01/74 11 16). Schodząc ze skweru Sidi Bu Said do stacji TGM należy skręcić na rondzie, u podnóża góry, w lewo – La Bagatelle mieści się po prawej stronie w odległości około stu metrów. W restauracji można dostać trzydaniowy zestaw za 6 D.T. oraz znakomite, w tym również rybne, miejscowe potrawy. Lokal prowadzony jest z polotem i fantazją, a obsługa sympatyczna.

Komunikacja

Sidi Bu Said leży na trasie kolejki TGM; podróż z Tunisu kosztuje 600 milimów i trwa 30 minut. Spacer ze stacji kolejki na szczyt wzgórza i do centrum starej części miasta zajmuje około 15 minut.

AL-MARSA

Al-Marsa jest kolejnym z plażowych terenów podmiejskich, a leży przy końcu linii TGM, biegnącej z Tunisu. Z tego też powodu jest to miejsce najmniej zatłoczone w okresie upalnych dni lata, z wyjątkiem weekendu oczywiście, bo wtedy nastaje ciężki czas dla każdej plaży.

Obok terenów wokół wzgórza Byrsa, Al-Marsa należy do najbardziej ekskluzywnych dzielnic podmiejskich rezydencji Tunisu. W pobliżu stacji TGM zgrupowanych jest kilka dobrych kafeterii i restauracji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *