Tabarka

TABARKA

Ostatnim miastem na wybrzeżu przed granicą z Algierią jest malowniczo położona na wyspie oddalonej o 400 metrów od brzegu mała i przyjazna Tabarka. Ostatnio jej popularność zaczyna rosnąć – turyści odkryli piękną zatokę i plażę, a także imponujący fort na szczycie tej stożkowatej wyspy należący niegdyś do genueńskiego rodu Lomelinich zajmującego się wydobywaniem z morza koralu. Dziesięć kilometrów na wschód od miasta znajduje się szybko rozwijająca się Strefa Turystyczna (Zone Touristique) z polem golfowym i międzynarodowym portem lotniczym (otwarty w 1992 roku). Pomimo tego miasto nadal jest dobrym miejscem na kilkudniowy wypoczynek.

Kartagińczycy jako pierwsi korzystali z portu, który nazywał się wtedy „Thabraca”, ale tak naprawdę miejsce to nabrało znaczenia dopiero pod panowaniem Rzymian, którzy zbudowali groblę łączącą małą wysepkę ze stałym lądem. Słynny żółty marmur Chemtou, przetransportowany na statku z odległego o 60 kilometrów kamieniołomu, wykorzystano do konstrukcji specjalnej drogi o szerokości ponad pięciu metrów. Port służył również za punkt załadunkowy wielkich afrykańskich „kotów”, które przewożono do koloseum w Rzymie i do innych miast.

Tabarka była jednym z miejsc na północnym wybrzeżu afrykańskim odwiedzanych często przez korsarzy w XVIII wieku. W roku 1741 została zaanektowana przez beja Tunisu. Obecnie szczyci się faktem, że podczas wygnania w 1952 roku Burgiba był tu przez jakiś czas więziony.

Obecny port jest miejscem załadunku korka, otrzymywanego z lasów w Górach Kroumirie, które otaczają miasto, a czerwone korale, znajdowane na wybrzeżu, są wykorzystywane w przemyśle jubilerskim.

Poza wejściem do fortu lub spacerem wokół zatoki do Les Aiguilles, dwudziestometrowych niezwykle pięknych formacji skalnych ukształtowanych przez erozję, niewiele jest do zwiedzenia w Tabarce. Można oczywiście przejść się trochę główną, otoczoną rzędem drzew ulicą, nazwaną niezwykle oryginalnie Av. Habib Bourguiba, obejrzeć koralową biżuterię w sklepach albo leżeć po prostu na plaży.

Informacja

Biuro turystyczne – Biuro turystyczne (tel. 08/64 44 91), ulokowane w centralnej części Av. Habib Bourguiba, w sezonie jest otwarte w godz. 9.00-12.00 oraz 16.00- 19.00, ale w innych porach roku okres jego pracy jest trudny do określenia. Zdesperowani mogą spróbować zasięgnąć informacji w biurze administracji, znajdującym się przy Rue Ali Zouaoui naprzeciwko Hotel Novelty.

Pieniądze – Większość banków mieści się przy Av. Habib Bourguiba w centrum miasta.

Poczta Główna – Poczta znajduje się przy Av. Hedi Chaker, po przeciwnej stronie niż Hotel de France.

Wypoczynek

Muzeum korka – Muzeum korka – dwa kilometry od miasta przy drodze do ‘Ain Draham.

Wycieczki zorganizowane – Biuro Abou Nuwas T ravel (tel.08/64 44 44), znajdujące się obok ronda przy drodze do ‘Ain Draham, oferuje we wtorki półdniowe wycieczki do ‘Ain Draham i Bulla Regia za 15 D.T. i całodniowe w soboty do ‘Ain Draham, Bulla Regia, Duggi i Thibaris za 45 D.T. Organizuje też półdniowe wycieczki w piątki i niedziele (za 7 T.D.) do granicy algierskiej i fabryki korka.

Carthage Tours przy Hotel Les Mimosas ma taką samą ofertę, tyle że po wyższych cenach.

Noclegi – najtańsze

Znalezienie noclegu trzeba traktować jak nagrodę, szczególnie w lecie w godzinach popołudniowych.

Najtańszym punktem noclegowym w mieście jest Pension Mamia (tel. 08/6440 58), mieszczący się przy Rue de Tunis (trudno go nie zauważyć). Pokoje są tutaj proste, ale nieskazitelnie czyste, a recepcjonista mówi dobrze po angielsku – co jest dość nieoczekiwane w tego typu tanich hotelach. Zakwaterowanie obejmuje prysznice lub łazienkę, kuchnię i możliwość korzystania z sali telewizyjnej. Biorąc pod uwagę, że za miejsce ze śniadaniem płaci się 7 D.T. (w szczycie sezonu cena ta rośnie do 13 D.T.) jest to dobra oferta.

Następny dobry hotel to położony przy Rue des Pecheurs Hotel de la Plagę (tel. 08/ 64 40 39); pokoje jedno/dwuosobowe bez śniadań kosztują tu przez cały rok odpowiednio 10/16 D.T. Niektóre z nowych pokoi mają prysznice i toaletę. Przy Av. Habib Bourguiba mieści się niedrogi (9,5/15 D.T. za pokoje jedno/dwuosobowe bez śniadania) Hotel Corail (tel. 08/64 44 55).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *