Tunis – Noclegi

Tunis – Noclegi

Kemping – Najbliższe miejsce kempingowe znajduje się w odległości 20 km na południe, przy Hammam Plagę, w pobliżu Hammam Lif.

Schroniska – Schronisko należące do HI Auberge de la Jeunesse (tel.01/56 78 50) jest wybornym miejscem na nocleg. Zajmuje stupięćdziesięcioletni pałac Dar Saida Ajoula w samym sercu medyny na Rue Saida Ajoula – na północny zachód od Wielkiego Meczetu. Pokoje są dość przyjemne, choć trochę zatłoczone; płaci się 4 D.T. za łóżko plus darmowy gorący prysznic. Śniadanie kosztuje 1 D.T., częściowe wyżywienie – 7 D.T., pełne – 10 D.T. Na miejscu jest nawet możliwość skorzystania z pralki (500 milimów). Aby się tutaj zatrzymać trzeba być członkiem HI, ale za 12 D.T. można nim zostać także w Auberge de la Jeunesse. Jeśli jest zbyt dużo chętnych na nocleg, schronisko ustanawia trzydobowy limit.

Hotele – We wszystkich hotelach listy cen są wywieszone zarówno koło recepcji, jak i w pokojach. Poza sezonem turystycznym ceny mogą być zawsze negocjowane, ale w lecie znalezienie wolnego pokoju jest często głównym zajęciem turysty, szczególnie gdy zabiera się on za to późnym wieczorem. W Tunezji są dziesiątki tanich hoteli. Najtańsze z nich znajdują się w medynie lub w bliskim jej sąsiedztwie. W założeniu nie są to hotele dla obcokrajowców z Europy, więc generalnie płaci się za łóżko w pokoju wieloosobowym (jeśli ma się ochotę na osobny pokój, trzeba zapłacić za wszystkie łóżka). Większość z takich hoteli oferuje spartańskie warunki -często nie ma nawet prysznica. Nie stanowi to jednak problemu, jako że w pobliżu mieści się zwykle jakaś łaźnia. Rzadkością są natomiast schludne, zadbane pokoje.

Dobrym przykładem w tej kategorii jest Hotel de Bonheur, usytuowany około 50 metrów od granicy medyny, idąc Rue de la Kasbah, która wchodzi na teren starego miasta w pobliżu Ambasady Brytyjskiej przy Place de la Victoire. Od osoby płaci się tu 2,5 D.T., a więc hotel ten jest niezwykle tani. Lepiej jednak nie polecać go nikomu, a podróżujące kobiety powinny trzymać się od niego z daleka. To samo zresztą dotyczy tanich hoteli na wschodnim krańcu medyny wzdłuż Rue Mongi Slim. Należą do nich między innymi Hotel de Tunis i Hotel Riadh.

Lepsze warunki oferują hotele, gdzie płaci się zwykle więcej niż 5 D.T. od osoby. Większość z nich rozrzucona jest na obszarze położonym bezpośrednio na południe od Av. Habib Bourguiba.

Trzem hotelom w medynie również warto poświęcić chwilę uwagi. Na Place de la Victoire przy wejściu do medyny znajduje się prosty, ale czysty Hotel Medina (tel. 01/25 50 56), w którym pokój dwuosobowy kosztuje 10 D.T.. Wycieczka do pobliskich łaźni jest o wiele korzystniejsza, niż zapłacenie 1 D.T. za gorący prysznic. W przeciwieństwie do innych tanich hoteli Hotel Medyna ma kilka okien, więc nie jest tu latem tak duszno, chociaż za to dość głośno. Hotel Marliaba (tel. 01/34 31 18), położony po przeciwnej stronie skweru przy 5 Rue de la Commission, jest nieco tańszy (7 D.T. za pokój dwuosobowy i 500 mili— mów za gorący prysznic). Hotel Milano (tel. 01/24 67 03), umiejscowiony w pobliżu Place de la Victoire przy Rue de l’Ancienne Douane, liczy sobie 3,5/6 D.T. za pokoje jedno/dwuosobowe i 500 milimów za prysznic.

Najpopularniejszymi hotelami są: Hotel Cirta (tel. 01/24 15 82) i Hotel de l’Agriculture (tel. 01/24 63 94), które znajdują się po przeciwnych stronach

Rue Charles de Gaulle na południe od głównego urzędu pocztowego. Oba usytuowane są w odległości pięciominutowego spaceru od dworca kolejowego i piętnastominutowego od południowego dworca autobusowego oraz postoju louages.

Hotel Cirta (pokoje jedno/dwuosobowe- 6/10 D.T.), jest nieco lepszy: pokoje mają łazienki z bidetem i wanną, a cały hotel jest codziennie sprzątany i nieskazitelnie czysty, choć trochę sfatygowany. Jedyną wadą tego miejsca jest opłata w wysokości I D.T. za gorący prysznic i tyle samo za zimny. Hotel de l’Agriculture proponuje prawie te same ceny: za jedno/dwuosobowe pokoje 4,5/ 8 D.T.

Niskie ceny i spokój rzadko występują razem w dzisiejszym wolnorynkowym świecie, niemniej dwa hotele przy Rue de Suisse (pomiędzy Rue de Hollande i Rue Jamel Abdelnasser) zbliżają się do tego ideału. Hotel de Suisse (tel. 01/24 38 21), od czasu gdy zaczął być gorąco polecany turystom, podwyższył ceny i obniżył standard usług. Obecnie za pokoje jedno/dwuosobowe płaci się 9,2/13,2 D.T. oraz dodatkowo 1,3 D.T. za kąpiel. Jego sąsiad – Hotel Central (tel. 01/24 04 33), jest tańszy, a jego personel przyjaźniej usposobiony; ceny za pokoje jedno/dwuosobowe wynoszą 7,5/11 D.T. Prysznic kosztuje 1,5 D.T.

Chcąc wcześnie rano złapać jakiś autobus najlepiej przenocować w położonym najbliżej południowego dworca autobusowego hotelu – Hotel de la Gare (tel. 01/25 67 54). Od wewnątrz wygląda on o wiele lepiej, niż zapowiadają to jego elewacje. Pokoje jedno/dwuosobowe kosztują 5/9 plus 1 D.T. za prysznic. Dobrą alternatywą jest Hotel el-Mouna (tel. 01/34 33 75) przy Rue de la Sebkha, który oferuje duże dwuosobowe pokoje razem z prysznicem za 10 D.T

Na północ od Av. Habib Bourguiba jest niewiele niedrogich hoteli. Nazwa Hotel Ritz (tel. 01/24 54 28), położonego na południe od Place de la Republique przy Av. Habib Thameur, brzmi zachęcająco. Cena za pokoje jedno/dwuosobowe wynosi odpowiednio 7/12 D.T. plus 1,5 D.T. za prysznic. Apartamenty kosztują 12/17 D.T.

Lepiej jednak zamieszkać w Hotel Ritza, aniżeli w mieszczącym się przy Rue du Boucher (odchodzi od Av. de la Gare) hotelu, a dokładniej mówiąc rozpadającej się ruderze o nazwie Hotel Savoie, gdzie płaci się stałą kwotę 2,5 D.T. od osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *