Styl życia

Kafeterie

Odwiedzanie kafeterii stanowi integralną część życia mieszkańców Tunezji. Nie jest to jednak tylko czas przeznaczony na wypicie kawy. Tutaj wieczorami gromadzi się męska część społeczeństwa, aby zapalić sziszę (fajkę wodną), poplotkować i zagrać w karty. Gra się tu głównie w remika i qurante – grę, która nie ma swojego polskiego odpowiednika, a szybkość reakcji i entuzjazm zawodników sprawia, że nie sposób dojść jej reguł. Oglądanie ożywionych ruchów graczy jest wystarczającą rozrywką.

Palenie

Rzadko udaje się spotkać niepalącego mężczyznę, a także kobiety są miłośnikami tytoniu, ale raczej nie delektują się dymem w miejscu publicznym. Szacuje się, że w Tunezji liczba mężczyzn palących tradycyjną sziszę sięga 60 %. W kafeteriach można zapalić sziszę za symboliczną opłatą.

Najpopularniejszymi papierosami, które palą przybysze z Zachodu, są Mars International. Kosztują 1,15 D.T. w sklepie z artykułami tytoniowymi, zaś o 100 milimów więcej w kioskach. Większość Tunezyjczyków uznaje Marsy za bardzo słabe papierosy i preferuje Cristale. Kosztują 700 milimów i są na tyle silne, aby wywołać zawroty głowy.

Unikanie wywoływania agresji mieszkańców

Odwiedzając Tunezję nie trzeba przesadnie obawiać się wrogości w przypadku naruszenia miejscowych zwyczajów, np. jedzenia frytek lewą ręką (używaną do ablucji). Miejsca publiczne stwarzają wiele możliwości popełnienia gafy, ale uprzejmość jest najlepszym sposobem uniknięcia nieumyślnego obrażenia sąsiada. Niechęć może wzbudzić np. niestosowny ubiór, również mężczyzn.

Tunezyjczycy, jak wszyscy muzułmanie, ubierają się bardzo konserwatywnie i oczekują tego samego od innych. Oczywiście, zupełnie inaczej wygląda to w eleganckich nadmorskich miejscowościach wypoczynkowych, a inaczej na prowincji w głębi lądu, ale rozsądnie zawsze nosić się skromnie i przyzwoicie, by uniknąć kłopotów i wstydu.

Zwłaszcza kobiety powinny zasłaniać ramiona i wkładać długie spódnice lub spodnie. Bardziej ortodoksyjni muzułmanie uważają nadmierne eksponowanie ciała ludzkiego – tak w przypadku kobiet, jak i mężczyzn-za obraźliwe. Kobiety lekceważące ten obyczaj narażają się na autentyczny gniew Arabów, a także nadmierne zainteresowanie ze strony nadpobudliwych seksualnie mężczyzn. Mężczyźni w szortach (w każdym razie z dala od wybrzeża) postrzegani są tak, jakby chodzili w bieliźnie, co też niekiedy wzbudza oburzenie. Zawsze najlepiej zdać się na zdrowy rozsądek. Oczywiście, że na znacznie więcej można sobie pozwolić na plaży niż w berberyjskiej wiosce w górach.

Publiczne okazywanie uczuć w stosunku do osoby płci przeciwnej także uchodzi za nieprzyzwoite.

Piłka nożna

Najbardziej rozpowszechnionym sportem w tym kraju jest piłka nożna. Dzieci, po zajęciach w szkole, przekształcają każdą wolną część ulicy oraz nieużyteczny skrawek ziemi w boisko piłkarskie. Drużyna piłkarska Tunezji na scenie międzynarodowej skrywa się w cieniu zespołu Maroka, ale na gruncie afrykańskim należy do jednej z potęg w tej dziedzinie sportu. Jej kluby piłkarskie są jednymi z najlepszych na kontynencie afrykańskim -zarówno CA Bizertin (Bizerta) jak i Club Africain (Tunis) wygrywały w ciągu ostatnich lat turniej o puchar Afryki.

Piłka ręczna

Może się wydawać dziwne dla europejskiego turysty, że w Tunezji piłkę ręczną traktuje się tak poważnie. Męska drużyna narodowa jest stawiana w jednym rzędzie z najlepszymi drużynami świata, a zawody na terenie kraju są oblegane przez prasę.

Siatkówka

Niewielu przybyszom było dane zobaczyć w Tunezji kobiety uprawiające sport. Prasa podaje jednak, że siatkówka jest najpopularniejszą dziedziną sportu wśród tzw. słabej płci. Organizuje się rozgrywki państwowe zarówno kobiet, jaki i mężczyzn.

PRALNIE

Pralnie w zachodnim rozumieniu tego słowa nie istnieją, ale jest kilka miejsc w Tunisie z pralkami i suszarkami, gdzie płaci się za wypranie garderoby – cena usługi zależy od ilości kilogramów. Zostawia się tam pranie i odbiera w późniejszym terminie. W niektórych hotelach są co prawda tego typu punkty usługowe, ale ta przyjemność jest z reguły dużo droższa: wypranie i wyprasowanie koszuli kosztuje zwykle 500 milimów. Czyszczenie chemiczne jest możliwe w rejonach turystycznych oraz w większości dużych miast. Zwykle ceny wynoszą: 1 D.T. za koszulę, 1,3 D.T. za koszulę z jedwabiu, 1,2 D.T. za spodnie, 1,7 D.T. za dżinsy, 1,8 D.T. za marynarki;. 2,8 D.T. za spódnicę i marynarkę damską.

SYSTEM MIAR I WAG

W Tunezji stosowany jest system metryczny taki sam jak w Polsce.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Uprawiając turystykę wypada pamiętać leż o odpowiedzialności za swoje postępowanie. Mimo że sami tubylcy wydają się nie przywiązywać większej wagi do kwestii ochrony przyrody, nie ma potrzeby dodatkowo zaśmiecać pięknych krajobrazów, zaś po takich starożytnych miejscach jak Volubilis czy Kartagina stąpać jak najostrożniej, by nie powiększać zniszczeń.

MOŻLIWOŚCI WYPOCZYNKU

Golf – Tunezja ma 6 klubów golfowych, z których żadnego nie zbudowano z myślą o rodzimych graczach: Hammamet (tel.02/28 27 22), Monastyr (tel.03/46 11 20), Skanes (tel.03/46 18 33), Tabarka (tel. 03/64 43 21) i Tunis (tel.01/76 59 19). Klub golfowy w Tunisie jest przy La Sokhra, na północ od lotniska.

Żeglarstwo – Władze turystyczne promują kraj jako raj dla żeglarzy. Główną atrakcją dla wielbicieli morza są niskie ceny w porównaniu do modnych terenów na północnym wybrzeżu Morza Śródziemnego – uprawiania tu żeglarstwa zimowego. Największe przystanie żeglarskie są w Monastyrze, Port el-Kantaoui, Sidi Bu Said.Tabarce i Zarzis.

Piłka nożna – Mecze pierwszej ligi piłki nożnej przyciągają wielkie tłumy. Gdy gra Tunis Club Africain ze swoim odwiecznym rywalem – Esperance Sportif, liczba widzów dochodzi do 80 tys. Rozgrywki lokalne odbywają się w niedziele po południu o godzinie 14.00; bilet wstępu kosztuje 400 milimów. Szczegóły o meczach znaleźć można w gazetach.

Polowania – Niestety wielu ludzi znajduje największą przyjemność w strzelaniu do wszystkiego, co się porusza. Dla nich właśnie istnieje w Tunisie Federation Tunisienne de Chasse (tel.01/2969 10) -Tunezyjska Federacja do spraw Polowań, gdzie można się dowiedzieć, na co można polować, gdzie, kiedy i jak.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *