Dżenduba – Ghardimao

DŻENDUBA (Jendouba)

Dżenduba jest nieciekawa, ale stanowi wygodną bazę wypadową do Bulla Regia. Najbardziej interesującym elementem miasta są gniazda bocianie na dachu budynku posterunku policji.

Jeśli ktoś chce dostać się do Algierii, może złapać kursujący codziennie pociąg Al-Maghreb al-Arabi do Algieru.

Szczęśliwie, całe życie miasta toczy się wokół skweru w centrum, 100 metrów na południe od starej, przechodzącej przez miasto głównej drogi. (Nowa droga przebiega przez południową część miasta.) Przy skwerze, na którym jest trochę zieleni i fontanna, znajduje się urząd pocztowy, banki, supermarket, posterunek policji i dworzec kolejowy. Wszystkie hotele usytuowane są w pobliżu.

Jako że Dżenduba jest ważnym miastem prowincji, są tu biura wszystkich głównych banków Tunezji.

Noclegi – najtańsze

Niedaleko od skweru, przy Blvd Khernis el-Hajiri, mieści się najlepszy punkt noclegowy tej kategorii – Pension Saha en-Noum; płaci się tu 3,5 D.T. od osoby.

Noclegi – średnia kategoria

Najlepszy hotel w mieście, dwugwiazdkowy Hotel Smitthui (tel.08/63 1695), znajduje się koło dworca autobusowego. Za pokoje jedno/dwuosobowe ze śniadaniem płaci się 21,5/31 D.T. Nieco niższy poziom reprezentuje dwugwiazdkowy Hotel Atlas (tel. 08/63 05 66), mieszczący się o minutę drogi piechotą od dworca kolejowego, zaraz za budynkiem policji – tym z gniazdami bocianimi na dachu. Pomimo dość skromnych warunków, jest tu nawet wygodnie; za pokój z wanną i bidetem trzeba zapłacić 14/20 D.T. (w cenę wliczone jest śniadanie).

Gastronomia

Około 1 00 metrów na wschód od głównego skweru usytuowanych jest kilka restauracji. Restaurant Le Golfe ma rozsądny wybór dań, a i Restaurant Carthage nie jest gorsza.Życie nocne skupia się w przyjemnym ogrodzie piwnym przy Atlas Hotel – dobrym miejscem odpoczynku w gorące wieczory lata.

Komunikacja

Autobus – Dworzec autobusowy mieści się za linią kolejową, na zachodnim krańcu miasta.

Pięć autobusów dziennie przyjeżdża z Tunisu: o 9.00,10.00,11.00,16.00 i 17.00, z powrotem zaś do stolicy wyruszają o 5.00, 7.30, 10.00, 12.30 i 16.00. Bilet kosztuje 4,93 D.T. Istnieją również połączenia z ‘Ain Draham, Bedżą, Bizertą, Ghardimao, El-Kef i Tabarką.

Pociąg – Dworzec kolejowy znajduje się blisko budynku policyjnego, tuż przy głównym skwerze. Dziennie odchodzi pięć pociągów do Tunisu (5.56, 10.25, 12.31, 14.05 i 17.25) i także pięć do Ghardimao (9.23, 13.08, 15.47, 19.10 i 20.39). Dobrze jest wykupić bilet w pierwszej klasie, ponieważ są bardzo małe szanse znalezienia wolnego miejsca w klasie drugiej. Koszt podróży wynosi 6,15 D.T.

Pociąg do Ghardimao o godzinie 13.08 dojeżdża aż do Algieru, zatrzymując się po drodze w Annabie i Konstantynie.

Taksówki – Louages do Ghardimao, ‘Ain Draham i El-Kef odchodzą z zakurzonego punktu obok trakcji kolejowej przy drodze do ‘Ain Draham. Taksówki do Tunisu mają miejsce postoju przy Rue 1 Juin 1955, 50 metrów od Pension es-Saada.

GHARDIMAO (Ghardimaou)

Jeśli istnieje jakieś miasto bardziej nieciekawe niż Dżenduba, to z pewnością jest to Ghardimao – szczyt nudy. Z całą pewnością lepiej nie organizować wycieczki do tego miejsca, choć można przez nie przejeżdżać udając się do Algierii.

Noclegi i gastronomia

Podobnie jak miasto, tak i Thubemic Hótel (tel.08/64 50 43) jest zupełnie pozbawiony stylu, ale nie ma innej alternatywy. Dwupiętrowy budynek naprzeciwko dworca kolejowego nie jest oznakowany. Pokoje dwuosobowe ze śniadaniem kosztują tu 10 D.T. Na miejscu jest również niegustowny bar i restauracja. Nazwa hotelu pochodzi od pobliskiego rzymskiego miasta Thuburnica.

Komunikacja

Autobusy i louages odjeżdżają z przystanku obok linii kolejowej,około 200 metrów od dworca kolejowego w kierunku Dżenduby.

Taksówki często kursują do Dżenduby i jest codziennie połączenie autobusowe do Tunisu.

Z i do Algierii

Każdego dnia wlecze się przez Tunezję pociąg Al-Maghreb al-Arabi; w Ghardimao jest około 13.30. Nie warto dać się oszukać nazwie: chociaż są w niej zaklęte wyobrażenia o wielkiej romantycznej podróży pociągiem przez cały górny pas kontynentu afrykańskiego, w rzeczywistości jest to coś w rodzaju testu przetrwania – powolna jazda cały czas w tłoku, z dużą ilością przesiadek.

Najlepszym wyjściem dla kogoś udającego się do Algierii tym pociągiem jest wykupienie biletu tylko do Annaby, czyli do pierwszego znaczącego miasta po stronie algierskiej. Można by dojechać aż do Souq Ahras ale, poza podziwianiem interesującego krajobrazu z okien pociągu, niewiele można w czasie podróży robić; z Souq Ahras odjeżdżają autobusy do Konstantyny, Annaby i El-Oued. W mieście są również hotele, gdzie można przenocować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *