Nabel – Nabeul – Nabul

NABEL (Nabeul)

Po wizycie w Hammamet Nabel wydaje się nieco zaściankowe. Ma jednak ogromną przewagę nad swoim rywalem: jest tu dużo tanich miejsc noclegowych, co oznacza, że nawet w lecie można znaleźć wolny pokój za cenę, która nie każdego skusi do obrabowania banku.

Miasto było niegdyś ważnym ośrodkiem rolnictwa na Przylądku Bon, obecnie jednak ta dziedzina gospodarki rozkwitła w głębi kraju, a Nabel otworzył szeroko ramiona dla turystów przyjeżdżających tu głównie z cierpiących na brak słońca krajów północnej Europy.

Jedną z głównych atrakcji turystycznych w Nabel jest odbywający się w każdy piątek targ. To tutaj można znaleźć najwspanialsze w Tunezji wyroby z gliny, jako że rzemiosło to ma długą tradycję w tym mieście. Większość ze sprzedawanych na targu przedmiotów niestety niewiele łączy z kulturą tunezyjską, ponieważ „zawdzięcza” swoją formę różnorakim gustom odwiedzających miasto turystów. Z powodu dużej ilości obcokrajowców, z których większość podróżuje w zorganizowanych grupach, ceny są w Nabel wysokie, a targowanie się – bardzo trudne. Większe szanse na obniżenie proponowanej ceny ma się w inne niż piątek dni tygodnia, choć i wtedy negocjowanie nie jest łatwe.

Informacja

Biuro turystyczne – Biuro ONTT (tel.02/28 68 00), leżące przy Av. Taieb Mehiri pomiędzy plażą a centrum miasta, ma dobrą broszurkę z mapami Nabel i Hammamet oraz innymi wiadomościami. Ponieważ na zewnątrz biura są wywieszone informacje o odjazdach autobusów, pociągów i miejscach noclegowych, nie trzeba załamywać rąk, gdy biuro jest zamknięte.

Pieniądze – Większość banków gotowych zaopiekować się pieniędzmi turystów stoi przy Av. Farhat Hached i Av. Habib Bourguiba.

Poczta – Główna Poczta znajduje się przy Av. Habib Bourguiba, na północ od głównego skrzyżowania z Av. Farhat Hached.

Muzeum

Małe muzeum archeologiczne mieści się przy Av. Habib Bourguiba, naprzeciwko dworca kolejowego. Ekspozycja jest skromna i specjalnie nie warto się raczej tu fatygować.

Targ

Targ odbywa się w piątek, głównie w godzinach rannych, około godziny 14.00 życie powoli zamiera, ale w czasie gdy rozbrzmiewa głosami sprzedawców i kupujących Av. Farhat Hached na odcinku między Av. Habib Bourguiba i Av. Habib el-Karma jest zamknięta dla ruchu samochodowego i opanowana przez turystów i handlarzy.

Plaże

Większość plaż w Nabel to niezbyt piękny widok, charakterystyczny raczej dla czegoś w rodzaju śmietnika z głównie plastykowymi butelkami niż miejsca wypoczynku.

Czyste są jedynie plaże położone przed kompleksami hoteli. Biorąc ten fakt pod uwagę warto zastanowić się, czy przypadkiem nie skorzystać z jednego z wielu hotelowych parasoli plażowych. Oczywiście dyskretnie.

Plaża, przy której stoi Hotel Les Pyramides, byłaby w lecie zapewne ciekawym pretekstem do rozmyślań dla psychiatry. Jest klaustrofobicznie wręcz zatłoczona i, co dość zabawne, zupełnie pozbawiona wszystkiego co wiąże się ze zwyczajami prawdziwej Tunezji. Nawet kąpiel topless wydaje się tu czymś normalnym.

Noclegi – najtańsze

Kemping – Ocieniony ogród oliwny przylegający do Hotel Les Jasmins (tel. 02/ 28 53 43) przekształcono w pole biwakowe. Hotel leży w odległości jednego kilometra od Nabel przy drodze do Hammamet, po lewej stronie. Kemping jest prywatną własnością; ceny: 1,9 D.T. od osoby, 1,3 D.T. od namiotu, 1,5 D.T. od przyczepy lub samochodu z miejscami do spania, 1,7 D.T. za elektryczność oraz wyjątkowo dużo, bo 2 D.T. za gorący prysznic.

Jest bezpieczny i wygodnie położony: tylko pięć minut drogi od plaży, na dodatek mało zatłoczonej. Na plaży mieści się mała kafeteria kusząca chroniącymi przed palącymi promieniami słońca parasolami oraz zimnymi napojami i kanapkami. Jeśli zamierza się przenocować na tym kempingu, a spacer utrudniają ciężkie bagaże, można skorzystać z taksówki. Kurs z Nabel kosztuje około 500 milimów.

Schroniska – W Nabel jest zarówno Maison des Jeunes, jak i Auberge de la Jeunesse (HI), które mają dwie cechy wspólne – są tanie i w sezonie letnim pełne do granic możliwości.

Łatwo pomylić się i wziąć pozbawiony wszelkich wygód Maison de Jeunes, naprzeciwko plaży przy Av. Taieb Mehiri, za więzienie. Standardowa cena: 4 D.T.

Auberge de la Jeunesse (tel.02/28 66 89), wygodnie zlokalizowany – na plaży przy końcu Av. Mongi Slim, oferuje spartańskie warunki, ale kierownik schroniska jest pełen serdeczności. Wynajmuje się tutaj miejsca w pokoju wieloosobowym. Częściowe wyżywienie kosztuje 6 D.T., pełne – 8 D.T.

Hotele – Najlepszy jest przyjazny, prowadzony przez rodzinę Pension Les Oliviers (tel.02/28 68 65). Równocześnie to jedyne tanie miejsce noclegowe, gdzie można być pewnym, że spokojnie prześpi się całą noc. Wadą tego hotelu jest lokalizacja w znacznej odległości od miasta – jeden kilometr od centrum w kierunku Hammamet, 200 metrów od wadi, trzeba skręcić na zachód. Prowadzi do niego wąska ścieżka, biegnąca naprzeciw wejścia do Hotel Les Jasmins. Opłaty przed i po sezonie turystycznym wynoszą 10/14 D.T. za pokoje z prysznicem, toaletą i wanną (plus śniadanie) oraz 16,5/25 D.T. w szczycie sezonu. Zarówno właściciel, jak i jego małżonka doskonale mówią po angielsku.

Na rogu małego skweru, w miejscu gdzie Av. Farhat Hached pod ostrym kątem skręca do centrum miasta, mieści się przyjemny i wygodny Pension Les Roses (tel.02/28 55 70). Sąsiedztwo jednego z meczetów nie pozwala jednak na spokojny odpoczynek tym, którzy nie śpią „jak kamień”. Ceny, w zależności od pory roku, wynoszą od 4 do 6 D.T. Zimny prysznic jest bezpłatny, gorący kosztuje 500 milimów.

Innym dobrym miejscem noclegowym jest Pension Mustapha (tel.02/22 22 62), położony przy skrzyżowaniu Rue Habib el-Karma i Av. Ali Belhao-uane. Łóżko wraz ze śniadaniem kosztuje w zimie 7,5/12 D.T., w lecie ceny te rosną do 10/17 D.T. W pokojach są łazienki z gorącą wodą.

Mieszczący się przy hałaśliwej Av. Habib Thameur, nad wadi Souhil, Pension el-Habib (tel.02/28 71 90), byłby dobrym pomysłem, gdyby nie jego usytuowanie. Widok suchego, wypełnionego śmieciami koryta rzeki nie należy do przyjemnych. Ceny pokoi ze śniadaniem poza sezonem wynoszą 6,5/10 D.T., w sezonie – 11/18 D.T. Niektóre pokoje mają łazienkę za dodatkowy 1 D.T. od osoby. Prysznice są bezpłatne.

Kolejne tanie możliwości noclegowe oferują: leżący za szpitalem, przy Rue Sidi Maaouia Pension Les Hafsides (tel. 02/28 58 23) oraz zlokalizowany przy Av. Hedi Chaker Hotel Ezzouhour (tel. 02/22 47 02). Żadnego z nich nie można jednak polecić. Pension Les Hafsides jest otwarty tylko VI-VIII.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *