Poczta i telekomunikacja

POCZTA I TELEKOMUNIKACJA

Poczta nie działa tu zbyt szybko, ale na ogół można na niej polegać. Listy z Europy wędrują do Tunezji tydzień, z miejsc bardziej odległych – dwa tygodnie. Oczywiście zdarza się, że „podróż” przesyłek trwa nieco dłużej.

Korzystajac z Rapide Poste (w każdym urzędzie pocztowym) lub z usług ITT (Poczta, telegraf, telefon) można liczyć, że list lub kartka pocztowa dotrą du odbiorcy szybciej.

Opłaty pocztowe – Opłata za list lotniczy do Europy wynosi 500 milimów, a za kartkę pocztową o 100 milimów mniej.

Przesłanie paczki nie jest szczególnie tanie. Za paczkę o wadze do 2 kg trzeba zapłacić około 8 D.T., zaś za ważącą od 2 do 5 kg – 11,605 D.T. plus 950 milimów za każdy kilogram; opłata za paczkę 10 kg wynosi 15,150 D.T. plus 950 milimów za każdy kilogram.

Znaczki kupuje się na poczcie, w większych hotelach, niektórych dużych sklepach i stoiskach z gazetami.

Wysłanie listu – Godziny pracy urzędów pocztowych zależą od pory roku, a także miasta i okolicy kraju. W miejscach odwiedzanych przez turystów są one ustalone. Poczty są otwarte w zimie od poniedziałku do soboty w godzinach od 8.00 do 18.00, zaś w sezonie letnim – z wyjątkiem okresu od pierwszego lipca do trzydziestego września – od 7.30 do 13.30 oraz przez cały rok w niedziele od 9.00 do 11.00.

W czasie Ramadanu pory urzędowania zmieniają się: poczty zapraszają klientów od poniedziałku do soboty od 8.00 do 15.00. Poczta główna w Tunisie jest otwarta przez siedem dni w tygodniu.

Wysłanie paczki – Urząd pocztowy, zajmujący się głównie wysyłaniem paczek, mieści się w Tunisie na Ave de la Republique. Paczka nie może być zapakowana, gdyż jej zawartość zostanie dokładnie sprawdzona przez urzędnika. Chcąc przesłać coś pocztą zwykłą, należy ten fakt wyraźnie zaznaczyć -w innym przypadku można zapłacić jak za paczkę lotniczą.

Odbieranie przesyłek – Przesyłki można pobierać na poste restante w każdym urzędzie pocztowym kraju. Powinny być zaadresowane wyraźnie – nazwisko drukowanymi literami. Spodziewając się nadejścia przesyłki, podaje się tylko urzędnikowi nazwisko. Opłata za list wynosi 180 milimów.

Telefon – Łączność telefoniczna jest sprawna i nowoczesna. Publiczne automaty telefoniczne można znaleźć prawie wszędzie – trzeba szukać znaku taxi-phone lub spróbować skorzystać z PTT.

Rozmowy miejscowe – Rozmowa miejscowa kosztuje 100 milimów w przypadku skorzystania z telefonów publicznych, które znajdują się w wielu hotelach i kawiarniach. Hotele zwykle pobierają 300 milimów prowizji za rozmowę z pokoju hotelowego.

Znalezienie potrzebnego numeru telefonicznego jest wyczynem nie lada. Są tylko dwie książki telefoniczne – obejmująca abonentów z obszaru Tunisu i druga, dotycząca pozostałej części kraju. Obie są przestarzałe: pierwsza z nich opracowana została w 1991 r., druga -dwa lata wcześniej. Pewnym pocieszeniem jest fakt, że wydano je nie tylko po arabsku, ale i w języku angielskim.

Czynnikiem utrudniającym korzystanie z książki telefonicznej Tunisu jest zmiana systemu numerów dla terenu poza centrum miasta (tereny administracyjne Tunisu, Ariana i Ben Arus) przeprowadzona w październiku 1993 r., która polega na dodaniu do już istniejącego numeru dodatkowej cyfry. Wszystkie numery telefoniczne Tunisu mają teraz sześć cyfr, choć w większości dostępnych źródeł ciągle figuruje tylko pięć. Nie należy jednak tracić nadziei, że do czasu, gdy wybierzemy się do Tunezji, konieczne poprawki zostaną naniesione do książki telefonicznej.

Informacja telefoniczna tel.1818

Numery kierunkowe

Numery kierunkowe ważniejszych miejscowości w Tunezji:

01 region Tunisu
02 Bizerta, Hainmamet i Nabel
03 Susa i Monastyr
04 Sfaks
05 Gabes i Dżerba
06 Tuzar i Gafsa
07 Kairuan
08 Tabarka i El-Kef

Rozmowy międzynarodowe – Również rozmowy międzynarodowe nie stanowią problemu. Biuro telekomunikacyjne oferujące połączenia międzynarodowe w Tunisie czynne jest całą dobę; do większości krajów istnieją numery kierunkowe. Automaty telefoniczne do rozmów międzynarodowych przyjmują tylko monety o nominałach 500 milimów i 1 D.T. (a do połączeń miejscowych – 100 milimów).

Nie tylko z Tunisu, ale i z większości miast kraju można uzyskać połączenie międzynarodowe, w tym również bezpośrednie, korzystając z kabin telefonicznych w lub obok PTT, a także z telefonów hotelowych (opłaty są niewspółmiernie wyższe). Nie są stosowane karty magnetyczne.

Numer kierunkowy do Polski 0-048
Numer kierunkowy do Tunezji 0-0216

FAKSY TELEGRAMY I TELEKSY

Faksy można nadawać z całego kraju -prawie każdy hotel dysponuje odpowiednim do tego celu urządzeniem, jak również oferuje połączenia teleksowe. Tańsze są jednak usługi miejskich urzędów telekomunikacyjnych. Telegram można wysłać z każdej poczty.

CZAS

Czas lokalny w Tunezji jest taki sam jak w Polsce w okresie zimy. W okresie letnim różni się o jedną godzinę: gdy w Warszawie jest godz. 12.00, w Tunisie zegary wybijają 11.00.

ELEKTRYCZNOŚĆ

W większości przypadków napięcie wynosi 220 V, jedynie w kilku hotelach o niższym standardzie w Tunisie oraz w mniejszych miastach na południu – 110V. Należy sprawdzić napięcie przed podłączeniem urządzeń elektrycznych. Prąd jest stabilny, dostawy – bez zakłóceń. Gniazdka wtykowe są przystosowane do norm europejskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *