Święta – imprezy kulturalne

Godziny urzędowania banków to skomplikowana sprawa. Od lipca do września banki są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 11.00, a przez resztę roku od poniedziałku do czwartku od 8.00 do 11.00 i od 14.00 do 16.15 oraz od 8.00 do 11.00 i od 13.00 do 15.15 w piątki. Na obszarach turystycznych jeden bank jest zawsze otwarty w niedzielę rano. Informacje na ten temat można uzyskać w biurze turystycznym.

Urzędy

Są otwarte w godzinach od 8.30 do 13.00 i od 15.00 do 17.45 od poniedziałku do czwartku oraz od 8.30 do 13.30 w piątki i soboty. W sezonie letnim są zamknięte po południu.

Sklepy

Sklepy zapraszają od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 12.30 i od 14.30 do 18.00 oraz od 8.00 do południa w soboty; w sezonie letnim najczęściej od 7.30 do 13.00. Podane powyżej wiadomości mogą się okazać nieścisłe, zwłaszcza w przypadku południowych obszarów kraju, ze względu na warunki klimatyczne.

ŚWIĘTA

Państwowe święta mają przeważnie charakter religijny lub upamiętniają wydarzenia związane z tworzeniem się niepodległego państwa.

Ponieważ rok w kalendarzu gregoriańskim (zachodnim) jest dłuższy o około 10 dni niż w kalendarzu mahometańskim opartym na fazach księżyca, święta religijne nie przypadają w tym samym terminie. Podstawowe informacje na ten temat znajdują się w rozdziale Religia. Ramadan jest najważniejszym świętem, którego obchody łatwo zauważyć, ponieważ zmieniają się godziny otwarcia sklepów, a część małych hoteli i restauracji bywa zamknięta.

Święta państwowe w Tunezji:

Nowy Rok – I stycznia
Dzień Niepodległości -20 marca
Święto Młodzieży -21 marca
Święto Męczenników – 9 kwietnia
Święto Pracy — 1 maja
Święto Republiki -25 lipca
Święto Narodowe – 3 sierpnia
Dzień Kobiet -13 sierpnia
Święto Ewakuacji —15 października
Rocznica Przejęcia Władzy przez Hen Alego – 7 listopada

Niektóre z wymienionych świąt przechodzą niezauważenie, jak np.Dzień Kobiet. W czasie obchodów innych wyznawcy wstrzymują się od wykonywania jakichkolwiek prac (chociaż działa komunikacja). W niektóre długie weekendy, jak w okresie „Id al-Fitr” – święta kończącego miesiąc postu, komunikacja działa sprawnie, by wszyscy mogli spędzić święto w domach.

IMPREZY KULTURALNE

Większość z nielicznych w Tunezji imprez kulturalnych jest organizowana dla turystów, co oczywiście nie znaczy, że nie są interesujące:

grudzień/styczeń

Sahara Festival, Douz i Tuzar -wszystko: od wyścigów wielbłądów po tradycyjne śluby, w których mogą brać udział również przypadkowi goście,

kwiecień

Nefta Festival – pokazy i różne formy twórczości folklorystycznej.

maj

Monastir Fe.itival – pokazy, pokazy, pokazy,

czerwiec

Dougga Feslival – przedstawienia francuskiego teatru klasycznego w odnowionym teatrze rzymskim w Dugga.

lipiec-sierpień

Carthage International Festival (Kartagiński Festiwal Międzynarodowy) – najważniejsze wydarzenie kulturalne Tunezji: przedstawienia teatralne, muzyczne, poezja w teatrze rzymskim w Kartaginie.

El-Jem International Symphonic Music Festival (Międzynarodowy Festiwal Muzyki Symfonicznej w El—Dżem) – w półmroku, przy świecach w słynnym Koloseum El-Dżem odbywają się koncerty muzyki m in. Bacha, Mozarta, Bizeta.

Siren Festival – na Wyspach Kerkenna organizowane są imprezy folklorystyczne dla turystów.

Hammamet Festival – pomimo miejsca i czasu, w jakim odbywa się ten festiwal, jest to impreza znacząca, obfitująca w ważne wydarzenia kulturalne, szczególnie muzyczne.

Tabarka Festival – muzyka, teatr i wystawa korali.

Ulysses Featival – ta organizowana w Dżerbie impreza przygotowywana jest z myślą o turystach; jedną z atrakcji są wybory Miss Ulisses,

sierpień

Baba Aoussou Festival – kolejna impreza dla turystów, tym razem w Susie

wrzesień

Grombalia Wine Festival (Festiwal Wina w Grombalii) – to brzmi bardziej zachęcająco, niż nazwa następnego festiwalu tego miesiąca – Wheat Festival (Festiwal Pszenicy) w Bedży

październik

Carthage International Film Festival (Międzynarodowy Kartagiński Festiwal Filmowy – organizowany co roku na przemian w Kartaginie i w Wagadugu (Górna Wolta): dwa tygodnie filmów z całego świata z naciskiem na prezentację kina arabskiego i afrykańskiego.

PROPOZYCJE WYCIECZEK

Plan trzech wymienionych poniżej tygodniowych wycieczek jest propozycją dla turystów przybywających do Tunezji samolotem.

Przylot do Tunisu.
Zwiedzanie Tunisu (medyny i Muzeum Bardo), Kartaginy, Sidi Bu Said, Tabarki, ‚Ain Draham, Bulli Regii i Duggi.

Przylot do Monastyru.
Zwiedzanie Susy, Kairuanu, Mah-diji i El-Dżem.

Przylot do Dżerby.
Zwiedzanie Humt Suk (Dżerba), Matmaty, Tuzar i ksaru wokół Tataouine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *