Tunis Kuchnia Gastronomia

Gastronomia

W Tunisie jest sporo tanich restauracji, ale ich ilość nie dorównuje różnorodności – łatwo można się przekonać, że oferują one podobne menu z tuzinem standardowych dań. Zróżnicowane bywają jedynie obsługa, ceny i sposób podawania potraw.

Targi – Poszukując świeżych owoców warto zajrzeć na stoiska przy Place de Barcelone koło dworca kolejowego, gdyż jest tu zawsze duży wybór. Sprzedawcy uliczni na tym samym terenie oraz w jego okolicy oferują mnóstwo produktów: chałwę, chleb, orzechy, papierosy i precelki – wszystko bardzo tanie.

Rynek główny przy Rue Charles de Gaulle jest zawsze zatłoczony. Można tu się zaopatrzyć w wiele różnych artykułów, m.in. w wyborne miejscowe sery i jogurty.

Patisseries i rótisseries – To najtańsze miejsca, gdzie można zaspokoić głód i łakomstwo, rozrzucone praktycznie na terenie całego nowego miasta. Patisseries sprzedają wszystkie rodzaje słodkich ciasteczek i rogalików, a także małe pizze, pikantne pates (paszteciki) i crepes, które są zazwyczaj bardzo smaczne i mogą stanowić podstawę śniadania czy kolacji. Prawie zawsze z tyłu takich patiserii znajduje się kawiarnia (cafe), gdzie można wypić kawę zagryzając uprzednio kupionym rogalikiem. Najlepsze cafes znajdują się przy Rue Charles de Gaulle, pomiędzy Av. Habib Bourguiba i Rue d’Espagne.

W rotiseriach podaje się potrawy pieczone na rożnie lub patelni, np. kurczaka, oraz frytki, a także serwowane są sałatki i oczywiście chleb. Najczęściej spotykane są rotiserie z miejscami stojącymi, gdzie żywność pakowana jest do torebek papierowych; można skonsumować posiłek na miejscu lub też zabrać go ze sobą. Nietrudno znaleźć takie punkty w ville nouvelle.

Pizzerie – Pizzerie są najbardziej popularną formę żywienia się turystów. La Mamma (tel. 01/24 12 56), 11 Rue de Marseille, jest jednym z wielu, nieróżniących się niczym szczególnym lokali. Ceny wahają się od 3,8 do 4,5 D.T. za pizzę, makarony kosztują od 2,8 D.T. Podaje się również steki i frutti di mare. Większość pizzerii sprzedaje pizze na wynos – cena uzależniona jest od wagi; najprostsza z nich kosztuje 6 D.T.

Hamburgery – Nie osiągnęły jeszcze tak wielkiej popularności jak pizze, ale można je znaleźć. Widomym tego znakiem jest choćby osobliwa nazwa restauracji Mac-Doly przy Av. du Ghana (od Place de la Republique). Oferta handlowa zawiera proste burgery za 950 milimów, Big Dolys za 1,5 D.T. i Mac Senior za 1,9 D.T.

Restauracje – Niemal wszędzie serwowane są potrawy kuchni lokalnej. Sławą najlepszego lokalu cieszy się wybranka podróżników -Restaurant Carcassonne, znajdująca się przy 8 Av. de Carthage, idąc od Av. Habib Bourguiba i w dół od Cafe de Paris. Propozycja kulinarna za 2,9 D.T. obejmuje cztery różne dania, których nazwy są dość trudne do zapamiętania. Jednym z najlepszych jest Crcme au caramels – rozkosz dla podniebienia. Lokal ten ma stałych klientów, w tym również fanów najdroższych potraw, oraz przyjemną obsługę.

Restauracja Istanbul, położona na północ od Av. Habib Bourguiba przy Rue Pierre de Coubertin, proponuje jeszcze tańsze usługi – taki sam zestaw czterech dań w dokładnie takich samych ilościach kosztuje 2,3 D.T. Jedzenie nie jest jednak tak samo dobre, a poza tym restauracja jest zamknięta w piątki.

W znajdującej się w odległości 50 metrów od Av. Habib Bourguiba, przy 3 Rue de Caire (prawie naprzeciwko Africa Hotel), Restaurant Neptune serwowane są proste, ale dobrze zawsze przygotowane dania. Wielka miska ostro przyprawionych ziaren oraz kurczak kosztuje 1.8 D.T.

Restaurant Saidouna przy Charles de Gaulle (obok znajduje się Hotel Cirta) podaje dosyć standardowy zestaw lokalnych dań, zaś nieco droższa jest Restaurant Baghdad, 29 Av. Habib Bourguiba, naprzeciwko Africa Hotel. Zjedzony tutaj posiłek uszczupli zasoby finansowe o około 8 D.T.

Na szczycie w rankingu tuniskich restauracji znajduje się Restaurant Dar el-Jeld (tel. 01/26 09 16). Jest do najprawdopodobniej najlepsza restauracja w mieście, a już z całą pewnością mają tutaj najlepszy zestaw dań. Dar el-Jeld to doskonałe odbicie domu bogatej rodziny burżuazyjnej; jadalnia i nakrycia są bez zarzutu. Menu turystyczne kosztuje 15 D.T., za inne zestawy potraw można natomiast zapłacić około 25 D.T. od osoby. Zestaw win zawiera małą buteleczkę francuskiego szampana za 170 D.T. Zalecana rezerwacja.

Restauracje turystyczne W ville nouvelle jest mnóstwo restauracji specjalizujących się w kuchni francusko-tunezyjskiej, głównie przy Rue de Yougoslavie pomiędzy Av. de Carthage i Rue Ibn Khaldoun oraz na południowym krańcu Av. de Paris i Rue de Marseille. Można poczuć się szczęśliwym, płacąc w takiej restauracji za posiłek z winem mniej niż 10 D.T.

Restauracją, w której wysokiej jakości potraw towarzyszą rozsądne ceny, jest mieszcząca się przy 7 Rue Ibn Khaldoun Restaurant Le Cosmos (tel.01/24 16 10). Oczekując na posiłek można przyjrzeć się dokładnie koszmarnemu malowidłu wszechświata na suficie oraz eklektycznej mieszance kiczowatych ozdób ściennych.

Gaston’s (tel. 01/34 04 17), 73 Rue de Yougoslavie, oferuje trójdaniowy zestaw na każdy dzień tygodnia (normalnie zestaw kończy się musem czekoladowym) oraz we wtorki, piątki i soboty muzykę na żywo. Podobnie wygląda menu w Le Strasbourg (tel. 01/24 11 39), po przeciwnej stronie Rue de Yougoslavie, lub też jak podaje adres Rue de Serbie.

Przy 5 Rue de Marseille znajduje się Chez Nous (tel. 01/24 30 43), gdzie posiłki przyrządzane są niezwykle starannie, by goście, którzy zaszczycili restaurację swoją obecnością, czuli się usatysfakcjonowani. Lokal zdobią interesujące zdjęcia, z których jednak nie można wyczytać tego, co myślą klienci o konsumowanych posiłkach. Trzydaniowy zestaw kosztuje 9 D.T.

Do każdej z wymienionych restauracji trzeba przybyć najpóźniej do godziny 20.30, gdyż inaczej nie uda się do nich wejść. Wszędzie sprzedawany jest alkohol – najczęściej miejscowe piwo i czerwone wino. Co ważne (i dziwne jednocześnie) większość restauracji jest nieczynna przez parę tygodni w szczycie sezonu w doroczne święta państwowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *