Podróż

Zakup biletów

Bilet lotniczy kupuje się bezpośrednio u przewoźnika lub w agencji lotniczej. Wiele linii lotniczych chcąc zachęcić podróżnych do korzystania ze swoich usług oferuje bardzo korzystne i tanie połączenia, szczególnie latem. Różnice w cenach mogą sięgać do kilkudziesięciu dolarów amerykańskich. Cechą charakterystyczną takiej oferty jest bezwzględny wymóg korzystania na całej trasie przelotu z usług konkretnego przewoźnika. Teoretycznie są szanse wynegocjowania u przewoźnika obniżki ceny biletu z oferty sezonowej o wysokość prowizji pobieranej przez agencje za sprzedaż biletów oraz kupienia biletu typu APEX na dzień, a nie na 7 dni przed wylotem, lub lotu w klasie Business za cenę biletu w klasie turystycznej. Kupując jednak bilet u danego przewoźnika poznaje się tylko jego specjalną ofertę, którą można porównać z oficjalną taryfą, a nie z propozycjami innych przewoźników obsługujących daną trasę. Takimi informacjami dysponują agencje lotnicze współpracujące z kilkoma lub nawet kilkunastoma towarzystwami lotniczymi, stąd też mogące pomóc w wyborze najtańszego wariantu przelotu. W Polsce, przede wszystkim w Warszawie, działa ponad 50 agencji lotniczych, z których kilka ma już przedstawicielstwa w wielu miastach wojewódzkich.

Wiele linii europejskich oferuje osobom do lat 24 specjalne bilety zniżkowe, które kupuje się w przeddzień lub wręcz w dniu odlotu (zdarzają się miłe wyjątki od tej reguły). Są one często tańsze od całych biletów kolejowych na tej samej trasie, ale czasami droższe od kolejowych biletów studenckich. Tanich biletów lotniczych szukać też można w studenckich biurach podróży. Bezpłatnych informacji o zniżkowych lotach na całym świecie udziela Air Travel Advisory Bureau,41-45 Goswell Road, London 8IV 7DN England (tel. 0171/63 65 000).

POCIĄG

Podróż pociągiem do Tunezji jest niewiele tańsza niż przelot samolotem do tego kraju, ponieważ w jej koszt należy wliczyć również przeprawę promową przez Morze Śródziemne. Zajmuje też sporo czasu, głównie z powodu przesiadek.

Warto zabrać własny prowiant i wodę w plastikowej butelce, gdyż ceny w wagonach restauracyjnych są wysokie, a woda w pociągu nie nadaje się do picia. Poważnym niebezpieczeństwem związanym z podróżowaniem koleją są złodzieje, dlatego też, o ile to możliwe, należy zawsze blokować od środka drzwi do przedziału, a wszystkie cenne przedmioty cały czas trzymać przy sobie.

Można wykupić zniżkowe bilety kolejowe na trasę od miejsca zamieszkania do portu, skąd kursuje prom do Tunezji. Szczegóły dotyczące połączeń promowych znajdują się poniżej.

Zniżkowe bilety kolejowe Osoby, które nie przekroczyły 26 roku życia, mogą korzystać z młodzieżowych biletów BIJ (Billets International de Jeuenesse), zwanych w Polsce Wasteels, a w innych krajach niekiedy Eurotrain lub Route 26 albo BIGT, przeznaczonych dla osób pracujących za granicą lub mających za granicą najbliższą rodzinę czy też posiadających podwójne obywatelstwo. Bilety te ważne są przez dwa miesiące i pozwalają na przejazd na dowolnej, ale ściśle określonej trasie międzynarodowej w Europie oraz podróżowanie prawie wszystkimi promami. Zniżki sięgają 30-40% ceny całego biletu w drugiej klasie. Po drodze można się zatrzymywać dowolną ilość razy, lecz tylko na stacjach pomiędzy zaznaczonymi na bilecie dwoma miastami w dwóch różnych państwach; nie wolno wracać się i zbaczać z trasy. Bilety te kupuje się w biurach Wasteels, Eurotrain (zwykle na lub w pobliżu stacji kolejowych), czasem w kasach na dworcach, a niekiedy również w biurach podróży. W Polsce zajmują się tym biura Almaturu, biuro Wasteels (Warszawa, ul. Grójecka 17, tel. 22 79 15, zakup biletów w kasie na Dworcu Centralnym) i kasy międzynarodowe PKP.

Osoby, które ukończyły 60 lat, mogą nabyć w wybranych kasach międzynarodowych PKP również legitymację Raił Europ Senior (RES) uprawniającą do 30% ulgi przy zakupie biletów międzynarodowych wg taryfy TCV. Legitymacja kosztuje równowartość 15 ECU i ważna jest rok na liniach większości kolei europejskich. Ulg w wysokości od 30% do 50% udzielają także niektóre koleje prywatne i towarzystwa żeglugowe.

Posiadacze legitymacji RES uiszczają, w normalnej wysokości, wszelkie opłaty dodatkowe, dopłaty do pociągów kwalifikowanych (Intercity, Eurocity itp.), opłaty za miejsca sypialne i miejsca do leżenia.

1 kwietnia 1994 roku wprowadzono znowelizowaną ofertę Inter Rail – 26 dla młodzieży do 26 roku życia.

Inter Rail w nowej postaci jest biletem strefowym. Istnieją 4 jego warianty:
– bilet na 1 strefę (obejmuje od 3 do 7 krajów) ważny 15 dni; kosztuje 180 ECU
– bilet na dwie dowolnie wybrane strefy ważny 1 miesiąc; kosztuje 210 ECU
– bilet na 3 dowolnie wybrane strefy ważny I miesiąc; kosztuje 240 ECU
– bilet „global” – na wszystkie 7 stref ; ważny 1 miesiąc – kosztuje 270 ECU

100 ECU = 307 złotych 23 grosze

Kraje europejskie są podzielone na 7 stref:

Strefa A : Wielka Brytania, Irlandia Pin, Republika Irlandii Cena: 180 ECU
Strefa B: Finlandia, Norwegia, Szwecja Cena: 180 ECU
Strefa C: Austria, Dania, Niemcy, Szwajcaria Cena: 180 ECU
Strefa D: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Polska, Rumunia, Słowacja, Węgry Cena: 126 ECU
Strefa E: Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg Cena: 180 ECU
Strefa F: Hiszpania, Portugalia, Maroko Cena: 175 ECU
Strefa G: Grecja, Słowenia, Turcja, Włochy oraz połączenie promowe Brindisi-Patras Cena: 180 ECU

Inter Rail pozwala na odbycie, w ramach czasu ważności, dowolnej liczby przejazdów w wagonach 2 klasy po terytorium wybranych stref. Należy pamiętać, że mimo posiadania IR – 26 trzeba w pełnej wysokości regulować dopłaty do pociągów kwalifikowanych oraz uiszczać opłaty za miejsca sypialne i miejsca do leżenia. Na przejazd przez terytorium kolei, przez którą bilet został wydany i przy przejazdach tranzytowych między nie graniczącymi ze sobą strefami posiadaczowi biletu IR-26 przysługuje ulga 50% od taryfy międzynarodowej.

Posiadacze biletu Inter Rail na strefę D podróż od miejsca zamieszkania do granicy Polski odbywają za darmo.

Ponadto posiadaczom biletów Inter Rail – 26 przysługują 30 – 50% ulgi przy przejazdach liniami francuskich kolei regionalnych i prywatnych oraz towarzystw żeglugowych, bezpłatny wstęp do Muzeów Kolejnictwa w Mulhouse (Francja), 50% ulga przy zakupie biletów do Muzeum Figur Woskowych w Paryżu oraz jego filii w Lourdes, La Rochelle i Mont Saint-Michel.

Wykazem oraz adresami tych placówek dysponują: kasy międzynarodowe PKP sprzedające bilety Inter Raił – 26, Wasteels, Warszawa, ul. Grójecka 17, Polres, Warszawa, ul. Grójecka 17 oraz Dyrekcja Generalna PKP, Biuro Handlowe Pasażerskie, Warszawa, ul. Chałubińskiego 4.

W odróżnieniu od biletów Wasteels, Inter Raił czy Raił Europę Senior bilety Euro Domino są przeznaczone dla osób w różnym wieku. Kupuje się je w wyznaczonych kasach międzynarodowych PKP w większych miastach Polski. Bilety Euro Domino są ważne miesiąc, ale podróż można odbywać w ciągu 3, 5 lub 10 wybranych dni danego miesiąca. Od ilości dni podróży zależy cena biletów Euro Domino. Obowiązują one na terytorium kraju docelowego, natomiast na liniach kolei w kraju zamieszkania podróżnego, na trasie dojazdu do stacji granicznej oraz na trasach kolei tranzytowych oferują 25% zniżkę od taryfy międzynarodowej TCV. Euro Domino Junior są dostępne dla osób, które nie ukończyły 26 roku życia i pozwalają na podróż tylko wagonami 2 klasy, dzięki czemu są nieco tańsze. Chociaż Euro Domino uważane są za bilety nie na każdą kieszeń, korzystna jest dowolność poruszania się po wybranym kraju, a także brak dopłat za miejsca w pociągach kwalifikowanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *