Kairuan

Sanktuarium Sidi Abid el-Ghariani

Nieco bliżej Av. Ali Balhaouane mieści się Sanktuarium Sadi Abidel el-Ghariani, jeden z zabytków, do których bilet kupuje się w biurze Syndicat d’ Initiatiwe. Niedawno odnowiony budynek pochodzi z XIV w. i zawiera interesujące drzeworyty i sztukaterię. Pracujący tu dozorca jest bardzo rozmowny i chętnie oprowadza po budynku, wskazując najładniejsze elementy (oczywiście po francusku), takie jak cedrowy sufit oraz nową i starą sztukaterię. Krążą opowieści o właścicielu pobliskiego sklepu z dywanami, który próbuje nabrać nieroztropnych turystów, zapewniając ich, że właśnie jego sklep to sanktuarium.

Bir Baoruta – Największą turystyczną atrapą w całym mieście jest studnia, zwana Bir Baoruta. Znajduje się kilka metrów od Av. Ali Belhaouane w centrum medyny, na szczycie rzędu schodów poniżej arkadowego wejścia. Biedne, wynędzniałe wielbłądy z zawiązanymi oczami snują się wokoło przez cały dzień, a turyści wchodzą i wychodzą robiąc obowiązkowe zdjęcia i zostawiając obowiązkowy napiwek. Popularność studni bierze się z przekonania, że jest ona połączona z Mekką i dlatego ma cudotwórcze właściwości.

Baseny Aghlabidów

Ilość śmieci zgromadzona w tych dwóch zbiornikach na wodę przeraża. Baseny zbudowano w IX w., a akwedukt łączy je ze źródłem oddalonym o 30 km – są pozostałością systemu wodnego zaopatrującego miasto w wodę. Większy z nich ma ponad 130 m średnicy. W środku znajdują się filary, które niegdyś wspierały pawilon, gdzie władcy mogli odpocząć i ochłodzić się w letnie wieczory. Mimo, że baseny zostały odrestaurowane 20 lat temu i są w większości betonowe, warto na nie rzucić okiem. Wejście usytuowane jest po zachodniej stronie, po przeciwnej zaś biuro turystyczne.

Sanktuarium Sidi Sahab

Dotarcie do sanktuarium wymaga odrobiny zachodu, ponieważ znajduje się ono około 1,5 km od Basenów Aghlabidów, kierując się na zachód wzdłuż Av. de la Republique. Budowlę zbudowano na cześć Abu Zama el-Belaoui, świętego i przyjaciela Proroka. Święty nosił trzy włosy z brody Mahometa, dlatego też znany był jako fryzjer Proroka, co wyjaśnia pochodzenie nazwy budowli – Meczet Fryzjera. Biały dziedziniec łączy z głównym dziedzińcem zawiji bogato dekorowany korytarz. Także główne podwórze jest bogato zdobione mozaikami i sztukaterią. W pomieszczeniu po lewej stronie znajduje się grobowiec twórcy Wielkiego Meczetu, a sala po drugiej stronie dziedzińca mieści grób świętego. Niemuzułmanie muszą zakończyć zwiedzanie na dziedzińcu. Podobnie jak w Wielkim Meczecie przy wejściu są dostępne szaty, umożliwiające zwiedzanie w odpowiednim stroju. Jest to trzeci z zabytków, które obejmuje bilet.

Muzeum Sztuki Islamskiej Rakkada

Dostanie się do muzeum wymaga czasu, ale jest ono warte odwiedzenia. Rakkada znajduje się 9 km na południe od Kairu-anu, tutaj właśnie powstała w 876 r. rezydencja emira Ibrahima. Muzeum zajmuje dawny pałac Aghlabidów. Można tu dotrzeć autobusem jadącym z okolic poczty na uniwersytet, a następnie maszerując przez pozostałe kilka kilometrów. Autobusy odjeżdżają o godz. 8.00, 9.00,10.00,11.00 i 12.00. Znacznie wygodniej jest dojechać tu taksówką. Muzeum jest otwarte codz. 9.00-14.00, pn. zamkn.

Muzeum ONAT

Muzeum ONAT (wstęp wolny) na Rue el-Mouiz ma ciekawą ekspozycję starych kilimów. Najbliższy sklep ONAT jest w Susie.

Noclegi – najtańsze

Najlepsze miejsce noclegowe w mieście usytuowane jest niedaleko medyny, naprzeciwko Bab ech Chouhada. Jest to wielki, czysty Hotel Sabra (s 07/22 02 60), popularny i dogodnie położony (jedynka/dwójka ze śniadaniem i gorącym prysznicem 6/10 D.T.) Dobry wybór.

Kilka hoteli mieści się w obrębie medyny. Należy unikać nocowania w Hotel Barouta koło Bir Barouty. Znacznie lepszy jest Hotel Marhala (tel.07/22 07 36), 35 Souq el-Belaghija, niedaleko Av. Ali Ba-Ihaouane w samym sercu medyny. To stara medersa (islamska uczelnia). Pokoje są niestety małe, a te na samej górze nagrzewają się nieznośnie w lecie (5,5 D.T. od osoby i 1,5 D.T. śniadanie). Niestety, na terenie hotelu mieści się sklep z dywanami, tak że nie można uciec od wszędobylskich sprzedawców. Idąc od Bab ech Chouhada do hotelu przechodzi się przez duży łuk zwieńczony blankami na prawo od Av. Ali Belhaouane. Trudno go zauważyć w ciągu dnia, ponieważ jest zasłonięty przez towary sprzedawane w sklepach z pamiątkami. Hotel ciągnie się na długości 50 m po lewej stronie.

Innym interesującym miejscem jest Hotel Les Aghlabite, na północ od medyny niedaleko Place de Tunis (tel.07/22 08 80), przekształcony karawanseraj (5/10 D.T. jedynka/dwójka z gorącym prysznicem).

Noclegi – średnia kategoria

Hotel el-Menema (tel.07/22 01 82) to stosunkowo nowy hotel kilka przecznic na północ od Place de Tunis. Pokoje usytuowane są wokół krytego podwórza, ale okna niektórych z nich wychodzą na ulicę (13/20 D.T. jedynka/dwójka z łazienką, mniej o 1 D.T bez łazienki; do cny wliczone jest śniadanie). Kilka dobrych hoteli rozrzuconych jest na południe od medyny. Dwugwiazdkowy Tunisia Hotel (tel.07/22 18 55) przy Av. Farhat Hached ma duże pokoje i centralne ogrzewanie w zimie. Pokoje jedno/ dwuosobowe z łazienką i śniadaniem kosztują 14/22 D.T. Tuż obok znajduje się trzy gwiazdkowy Hotel Splendid (tel. 07/22 75 22), gdzie pokój z łazienką (śniadanie wliczone w cenę) można wynająć za 18/26 D.T. Brak mu charakteru, ale i tak jest popularny wśród grup turystycznych.

Noclegi – najdroższe

Continental Hotel (tel.07/22 11 35) stoi na Av. de la Republique naprzeciwko Basenów Aghlabidów. Najlepsze lata ma definitywnie za sobą, ale posiada klimatyzację (27/41 D.T. jedynka/dwójka ze śniadaniem poza sezonem i 32/46 w sezonie).

Gastronomia

Najlepszą restauracją w obrębie medyny jest Restaurant de la Jeunesse naAv. Ali Belhaouane w pobliżu Bir Baruta. Tutejszy kuskus jest tak dobry jak wszędzie w kraju. Duża miska tego smakołyku kosztuje 2,5 D.T. Niedaleko Rue des Tail-leurs (drogowskaz odAv. Ali Belhaouane) usytuowana jest Restaurant Fairouz, oferująca duży wybór dań, ale ciut zbyt droga. Za 1,5 D.T. można tu dostać do obiadu szklankę zimnego piwa, podawanego z konspiracyjnym uśmiechem. Znacznie lepsza jest Restaurant Sabra obok Tunisia Hotel na Av. Farhat Hached. Wielka porcja kuskusu, mięsa i jarzyn kosztuje 1,7 D.T. Przyjemniejsza niż wszystkie do tej pory wymienione jest Roi du Couscous, w południowej części miasta na Place du 7 Novembre. Siedzi się nie na krzesłach, a na otomanach, a za główne danie płaci się około 5 D.T. Kairuan znany jest ze słodyczy. Najsłynniejsze jest wypełnione daktylami i nasączone miodem ciasto z kaszy manny, nazywane makhroud. Można je kupić wszędzie, ale dobrym miejscem do wypróbowania go, podobnie jak i innych specjalności, jest Le Meilleur Makhroud w centrum medyny naAv. Ali Belhaouane. Na nietradycyjne śniadanie warto wybrać się do małej knajpki koło Hotel Sabra, serwującej dragh, rodzaj owsianki z sorgo (przed 10.00). Dragh zaczyna swój żywot od nieapetycznie wyglądającej szarej brei, do której dodaje się cukier, chałwę i inne dodatki. Choć wygląd tej potrawy nie jest zachęcający, zupełnie nieźle smakuje. Talerz dragh kosztuje 500 milimów. Jak zwykle najwięcej kawiarni mieści się w medynie, ale jedyną godną uwagi jest Cafe Errachid w starej części miasta niedaleko Hotel Marhala.

Zakupy

Kairuan jest jednym z najważniejszych w kraju ośrodków, w którym wytwarzane są typowe wełniane kobierce. Sprzedawane są one zarówno w sklepach, jak i na bazarze, ale przed dokonaniem zakupu trzeba wykonać najpierw pracę domową – zorientować się w cenach, gdyż mogą one przewyższać wielokrotnie prawdziwą wartość wyrobu, oraz sprawdzić, czy interesujące przedmioty mają metkę oraz pieczęć ONAT. Jakość kobierców bez metki może budzić wątpliwości: nie warto kupować bez zastanowienia.

Komunikacja

Autobus Dworzec autobusowy znajduje się 10 minut marszu na południowy wschód od Bab ech Chouhada. Odjeżdżają stąd autobusy lokalne i SNTRI. Regularne kursy odbywają się do Susy, Sfaksu, Kasserine, Nabel, Gafsy i Tunisu.

Taksówki – Louages wyruszają z placu koło kazby, na północ od medyny na Rue des Aghlabites. Do Tunisu jedzie się 2 godziny (5,6 D.T.). Są też połączenia do Gafsy, Kasserine i Susy (2,8 D.T.). Taksówki nie kursują do Sfaksu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *