Północna Tunezja – Bizerta

Hotele

Prawie wszystkie tanie hotele mieszczą się w pobliżu centrum miasta. Warunki zakwaterowania przez nie oferowane przytłaczają, trudno więc któregokolwiek z nich polecić. Być może najlepszy jest Hotel Saadi (tel. 02/43 75 28), znajdujący się przy Rue Salah ben Ali; ceny za pokoje jedno/ dwuosobowe wynoszą tu odpowiednio 6,5/ 10 D.T. oraz 500 milimów za prysznic. Przynajmniej jest tu czysto.

Najtańszy jest Hotel Continental (tel. 02/43 14 37), leżący przy Rue 2 Mars 1934; jedynki/dwójki kosztują 4/5 D.T. bez śniadania oraz 500 milimów za zimny prysznic. Klamki odpadają, a drzwi od toalety nie domykają się, ale obsługa jest przyjaźnie usposobiona. Do tańszych zaliczyć można również sąsiednie lokale Zitouna (tel. 02/43 14 47) i Africain (tel.02/43 44 12), leżące przy Place Bouchoucha. Hotel Africain jest trochę nowocześniejszy (7/10 D.T. za pokoje jedno/dwuosobowe), jednak żadnego z nich lepiej nie polecać mającym lekki sen.

Właściwie nie powinno się wspominać o Hotel el-Khayem w Corniche (tel. 02/43 21 20), ale można tu o każdej porze dnia i nocy popijać piwo, a potem zapewne nie zauważa się już brudnych pokoi. Tak się składa, że jest to również najbardziej oddalony od miasta hotel, usytuowany przy plaży, kiepskiej zresztą. Ceny wynoszą tu poza sezonem turystycznym 7/10 D.T. ze śniadaniem oraz 12,5/19 D.T. w szczycie sezonu. Nieopisanie brzydką Restaurant Zoubaida trzeba zobaczyć, aby uwierzyć w jej istnienie.

Noclegi – średnia kategoria i najdroższe

Miejsca noclegowe o wyższym standardzie niż wymienione powyżej skupione są wzdłuż plaży Corniche, na północ od miasta.

Najlepszym miejscem w tej kategorii jest Hotel Petit Mousse (tel. 02/43 21 85). Pokoje jedno/dwuosobowe kosztują tu 20/30 D.T. ze śniadaniem. Właścicielem jest zapalony frankofil, który jednocześnie prowadzi jedną z najlepszych w kraju restauracji, stąd też, mogąc sobie pozwolić na zamieszkanie tutaj, dobrze prócz zakwaterowania wykupić posiłki (28,5/47 D.T.), a nawet nie zamierzając zatrzymać się w hotelu, miło jest wypić przy barze drinka lub wieczorem zjeść kolację w ogrodzie. Jedyną wadą tego hotelu jest plaża: wyjątkowo wąska i położona blisko drogi.

Najlepszą bazą plażową jest konserwatywny i najdroższy hotel Corniche (tel. 02/43 18 44), gdzie opłaty poza sezonem wynoszą 19,5/28 D.T., w szczycie sezonu zaś – 56/93 D.T. W środku wygląda jak typowy hotel trzygwiazdkowy, jednakże natchnieniem architekta pracującego nad projektem elewacji musiał być przeciętny Maison des Jeunes. W okresie lata są małe szanse zdobycia noclegu, jak też i w kompleksach innych hoteli, jako że są one zawsze wcześniej rezerwowane przez grupy wycieczkowe z Europy.

Najtańszym miejscem tej kategorii jest Hotel Nador (tel. 02/43 18 48), do którego należy plaża, basen kąpielowy, korty tenisowe, restauracja przy basenie itd. Płaci się tu poza sezonem 15/23 D.T. za pokoje jedno/dwuosobowe ze śniadaniem, zaś w szczycie sezonu 35/57 D.T.

Gastronomia

Restauracje w centrum miasta nie oferują niczego nadzwyczajnego. W położonej przy drodze z Hotel Continental, na rogu Rue 2 Mars 1934 i Rue de Constantinople, Restaurant La Cuisine Tunisienne podają doskonale przyrządzone dania za 2.5 T.D. Restaurant Erriadh, idąc nieco dalej Rue 2 Mars 1934 w kierunku Place des Martyrs, ma podobne ceny.

Restaurant du Bonheur (tel. 02/43 10 47), Rue Thaalbi od Av. Habib Bourguiba, jest popularnym lokalem, gdzie można zamówić proste i bardzo dobrze przyrządzone potrawy, na przykład pikantną zupę rybną (szorba) za 1,5 D.T. Sprzedaje się tu również alkohol. Następną przystanią tego samego typu jest Restaurant Polade, znajdująca się przy Av. Habib Bourguiba, po przeciwnej stronie do połączenia z Rue Thaalbi.

Łatwo znaleźć najlepszą z restauracji -jest to położona przy plaży Corniche w hotelu o tej samej nazwie La Petit Mousse (tel.02/43 21 85); doskonały, trzydaniowy zestaw kosztuje tu 15 D.T. W okresie lata trzeba wcześniej pomyśleć o dokonaniu rezerwacji. Godna polecenia jest też Restaurant Eden, naprzeciwko Hotel Corniche, specjalizująca się we frutti di mare.

Ceny oznaczonej gwiazdkmi Restaurant des Sports Nautiques (tel. 02/43 14 95) przyprawiają o zawrót głowy; lokal znajduje się na krańcach miasta przy wejściu do kanału.

Patisserie de la Paix, położona naprzeciw hotelu Hotel Continental, jest rajem dla amatorów kawy, ciast i lodów; otwarta do dość późnych godzin ma zawsze świeże wyroby.

Komunikacja

Samolot – Biuro Tunis Air (tel. 02/43 22 01) znajduje się przy 76 Av. Habib Bourguiba, ale najbliższy port lotniczy jest w Tunisie.

Autobus – Główny dworzec autobusowy mieści się w pobliżu kanału, mniej niż 10 minut piechotą od tanich hoteli przy końcu Av. d’Algerie. Kursują stąd zarówno autobusy SNTR1, jak i regionalne.

Autobusy do Tunisu (2,25 D.T.) odchodzą od 5.00 co pół godziny; odbywają się też regularne przejazdy do Ras Dżebel -punktu połączeniowego do Raf Raf. O godzinie 6.00 jest kurs do ‚Ain Draham (5,7 D.T.) przez Tabarkę (5 D.T.). Autobusy SNTRI wyruszają do Dżerby (20,65 D.T.) 0 godzinie 6.00 i 18.30, w pierwszym przypadku przejeżdżają przez Kairuan, a w czasie wieczornego kursu przez Susę i Sfaks. Są również połączenia do Dżenduby i Bedży.

Wszystkie autobusy w kierunku Raf Raf i Ras Dżebel, odchodzące z dworca naprzeciwko wejścia do budynku stacji kolejowej, przejeżdżają przez skrzyżowanie z drogowskazem do Remel Plagę, w kierunku schroniska i pola kempingowego.

Pociąg – Nowoczesny dworzec kolejowy usytuowany jest koło portu, niemal na końcu Rue de Russie.

Pociąg to najbardziej wygodny sposób podróżowania pomiędzy Tunisem a Bizertą. Odjazdy z Tunisu odbywają się o 5.50, 11.30,16.00 i 18.30, a z Bizerty – o 5.35, 8.10, 13.45 i 18.40. Podróż trwa godzinę i czterdzieści minut, zaś kosztuje 2,3 D.T. w drugiej klasie i 3,3 D.T. w pierwszej.

Taksówki Louages w kierunku Tunisu (2,6 D.T.), Raf Raf, Ras Dżebel i Gharel-Melh ruszają z miejsca niedaleko mostu. Do Menzel Bourguiba i Maktar zaś – z terenu na wprost wejścia do dworca kolejowego. Nie ma kursów do Tabarki.

Wynajmowanie samochodu

Biura agencji w Bizercie:
Avis (tel.02/43 30 76), 7 Rue d’Alger;
Hertz (tel.02/43 36 79), Place des Martyrs;
Europcar (tel.02/43 14 55), 19 Rue Rejiba, Place des Martyrs.

Prom – Siedziba biura Compagnie Tunisienne de Navigation (tel.02/43 12 57) mieści się przy Place Tarak ibn Said, w pobliżu głównego dworca autobusowego. Można tu dokonać rezerwacji rejsów z Tunisu.

Wycieczki

Wszystkie ważne punkty miasta leżą w zasięgu krótkiego spaceru. Dostanie się do hoteli Corniche oraz plaży wymaga skorzystania z taksówki (2 D.T.) albo lokalnego autobusu. Kursy rozpoczynają się za dworcem kolejowym, ale najlepszym miejscem, gdzie można wsiąść do autobusu, jest przystanek przy rogu Blvd. Hassen en-Nouri i Av. Habib Bourguiba. Należy szukać autobusów # 29 i # 2. Wybierając się na plażę na Przylądku Białym, warto pojechać autobusem linii # 2, który zatrzymuje się przy skrzyżowaniu w kształcie litery T, skąd łatwo już trafić do plaży Les Grottes, choć trzeba przejść dwa kilometry. Autostopowanie jest zazwyczaj łatwe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *