Sfaks

Noclegi – najtańsze

Jak zwykle najtańsze hotele zlokalizowane są w medynie. Większość z nich jest bardzo prymitywna i kosztuje około 5 D.T. od osoby. Na Rue Mongi Slim znajduje się pięć z nich. Hotel Medina jest minimalnie lepszy i kilka dinarów droższy. Najlepszy z grupy czterech w medynie niedaleko Bab Diwan na Rue Borj el-Nar to Hotel el-Habib. Najspokojniejszym jest Hotel du Sud, nieco trudniejszy do zlokalizowania, na Rue Dar Essebai, niedaleko skrzyżowania z Rue de la Driba.

Noclegi – średnia kategoria

Pierwsze miejsce w tej kategorii zajmuje Hotel Alexandre (tel.04/22 19 11), 21 Rue Alexandre Dumas; za pokój jedno/dwuosobowy z łazienką i śniadaniem płaci się 10,5/16 D.T. Dobra jakość i obfitość gorącej wody. Tuż obok Alexandre mieści się nieco zrujnowany Hotel de la Paix (tel.04/22 14 36). Podobno są tu jedynki za 4,5 D.T., ale trzeba mieć dużo szczęścia, aby dostać pokój w tej cenie. Bardziej prawdopodobne ceny to 9/11 D.T. za jedynkę/dwójkę.

Dwugwiazdkowy Hotel Colisee (tel.04/22 78 00) na Av. Taieb Mehiri ma jedynki/dwójki za 18,5/27 D.T. ze śniadaniem plus 1,5 D.T. kąpiel. W zasadzie nie różni się niczym od Hotel Thyna (tel.04/22 53 17) na rogu Rue Habib Maazoun i Place Marburg.

Hotel Mondial (tel.04/22 66 20) koło portu, na końcu Rue Habib Maazoun, jest nieciekawym przykładem betonowej architektury. Jedynka/dwójka – 18/27 D.T.

Noclegi najdroższe

Dobrym pomysłem jest ekskluzywny Hotel Les Oliviers (tel.04/22 51 88), Av. Habib Thameur o dwie przecznice na południe od ratusza, mieszczący się w starym budynku, w którym do dziś unosi się aura elegancji (22/34 D.T. jedynka/ dwójka z łazienką i śniadaniem, o 3 D.T. więcej za klimatyzację). W hotelu jest dobry bar i basen. Najnowsze monstrum w Sfaksie to czterogwiazdkowy Hotel Sfax Centre (tel.04/22 57 00) na Av. Habib Bourguiba. Pokoje z klimatyzacją kosztują 65/75 D.T.; jest także basen i inne wygody.

Gastronomia

Na tanie tunezyjskie jedzenie należy udać się do jednego z kilku miejsc na terenie medyny. Zaraz na prawo od Bab Diwan mieści się czysta Restaurant Tunisien, gdzie główne danie kosztuje około 1,7 D.T.. Na lewo znajduje się kilka innych lokali. Ceny w małej, przytulnej Restaurant Saada na Rue Mongi Slim są również do przyjęcia, a obsługa sympatyczna. Restaurant Colombia, naprzeciwko dworca autobusowego SNTRI na Rue de Tazerka, to dobre miejsce żeby coś zjeść czekając na autobus.Trzeba jednak płacić z góry – właściciel ma dość klientów biegnących do autobusu bez płacenia za posiłek!

Na znakomite owoce morza za 4 D.T. warto udać się do restauracji Le Pecheur, niedaleko Colombia na rogu Av. Ali Bach Hamba. Niektórych jednakże może odstraszyć głośna muzyka pop-techno. Chcąc zaszpanować trzeba wypróbować Restaurant Chez Nous, przy drodze do portu na Rue Patrice Lumumba, z dość drogim menu i alkoholem. Należy się spodziewać rachunku około 8 D.T. od osoby plus dodatkowe dinary za picie.

Do najdroższych należy restauracja Le Corail, serwująca owoce morza, na Rue Habib Maazoum niedaleko Hotel Thyna. Posiłek zmniejsza objętość każdego portfela o co najmniej 12 D.T. plus wino.

Będąc na lekkim rauszu po wypiciu zimnego piwa najlepiej udać się do Hotel Les Oliviers, gdzie za butelkę tego szlachetnego trunku płaci się kolejne 1,8 D.T. Po kilku zimnych piwach nawet speluna naprzeciwko portu naAv. Ali Bach Hamba wydaje się rajem – tylko 1 D.T

Komunikacja

Samoloty – Biuro Tunis Air (tel.04/22 86 28) znajduje się na Av. de 1’ Armee. Air France (tel. 04/22 48 47) ma biuro pod nr. 15 na Rue Taieb Mahiri. Z wyj. nd. jest co najmniej jeden lot dziennie doTunisu (36,6 D.T. w jedną stronę i 70 D.T. powrotny); jak również dwa loty tygodniowo do Paryża.

Lotnisko (tel.04/24 25 00) zlokalizowane jest w Tynie, 6 km poza miastem przy drodze do Gafsy.

Autobusy – Biuro SNTRI mieści się niemal naprzeciwko dworca kolejowego na wschodnim końcu Av. Habib Bourguiba. Odjeżdżają stąd autobusy do Gabesu (5 dziennie), Dżerby (2 dziennie) Medenine (3 dziennie) i Tunisu (4 dziennie). Jeżeli to możliwe, czyli z wyjątkiem autobusów tranzytowych, trzeba zarezerwować bilety trochę wcześniej. Są także dwa dworce obsługujące autobusy lokalne, Soretras. Autobusy jadące na północ do Susy, Kairuanu i Mahdiji wyruszają z dworca na północ od medyny na zachodnim końcu Av. de Martyrs. Lokalne autobusy do Gafsy, Gabesu, Dżerby, Medenine i innych punktów na południu startują z dworca w pobliżu skrzyżowania Av. des Martyrs i Av. de 18 Janvier.

Pociąg – Wielki dworzec kolejowy znajduje się na wschodnim końcu Av. Habib Bourguiba. Pociągi w kierunku południowym kursują do Gabesu (2,5 godz., I klasa 6,25 D.T.) o 14.15 i 11.28, a do Gafsy (5 godz.) i Metlawi o 13.43. Jest także pięć połączeń dziennie na południe do Susy (2 godz., I klasa 5,7 D.T.) i Tunisu (4 godz., 1 klasa 10,25 D.T.).

Taksówki – Prawa rządzące postojami taksówek są niezbadane – nie wiadomo, z którego miejsca taksówki wyruszają na północ, a z którego na południe. To tak jakby ktoś ciągnął losy. Na szczęście postoje położone są w pobliżu. Większość taksówek odjeżdża z zacienionego placu na północ od poczty na skrzyżowaniu Av. de 1’Armee i Av. Ali Belhaouane. Połączenia obejmują Tunis (9,05 D.T.), Susę (5,05 D.T.), Gabes (5,65 D.T.), Douz (9 D.T.) i Tuzar(l 1 D.T.).

Taksówki w kolorach żółtym i białym, często z libijskimi oznaczeniami, kursują do libijskiej stolicy Tripolisu z postoju na zachód od Bab Diwan naAv. Ali Belhaouane. Po drugiej stronie Av. Ali Belhaouane jest postój taksówek do Gafsy (9,1 D.T.), Tataouine (8,9 D.T.), Dżerby (10,85 D.T.), Kasserine (6,9 D.T.) i Sbeitli (5,95 D.T.). Mahres (1,2 D.T.) ma oddzielny postój 200 metrów dalej na wschód wzdłuż Av. Ali Belhaouane, naprzeciwko skrzyżowania z Rue Dag Hammarskjold.

Taksówki do Mahdiji wyruszają z postoju na Av. des Mrtyrs, na północ od medyny, na przeciwko północnego dworca autobusowego Soretras. Za podróż do Mahdiji trzeba zapłacić 3,65 D.T.

Wynajmowanie samochodu – Są tu biura firm: Avis (tel.04/22 46 05), Rue Tahar Sfar; Europcar (tel.04/22 66 80), 16 Av. Habib Bourguiba; Herz (tel. 04/22 35 53), 47 Av. Habib Bourguiba.

Prom – Promy na wyspy Kerkenna odpływają z portu, 10 minut marszu od ratusza. Rozkłady zmieniają się sezonowo, ale latem jest dziennie 8 rejsów, a zimą 4. Aktualne rozkłady są wywieszone w porcie oraz biurze Syndicat d’Initiative. W sezonie podróżując samochodem najlepiej pojawić się na pierwszy albo drugi rejs z kolei, a nawet ustawić się w kolejce po bilet o 6 rano. Podróż kosztuje 500 milimów dla pasażera i 3,5 D.T. za samochód. W czasie dobrej pogody przeprawa promowa trwa około 1,25 godz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *