Tabarka

Noclegi – średnia kategoria i najdroższe

Jeśli kogoś stać na zapłacenie za pokój jedno/dwuosobowy z łazienką i śniadaniem 18,5/28 D.T. (poza sezonem) lub 37,5/55 D.T. (w szczycie sezonu), powinien wybrać się do położonego przy drodze do miasta, w górze (patrząc od ronda), trzygwiazdkowego Hotel Les Mimosas (tel. 08/64 43 76).

Najlepszą jednak alternatywą jest stojący przy plaży, na końcu Av. Habib Bourguiba, nowy Hotel Les Aiguilles (tel. 08/64 41 83). To stara budowla z okresu kolonialnego, która najpierw służyła jako bank. Hotel jest doskonale prowadzony i wszystkie pokoje mają osobną łazienkę lub prysznic oraz toaletę, a niektóre z nich – telewizję satelitarną. Ceny nie są zbyt wygórowane: 16/24 D.T. poza sezonem za pokoje jedno/dwuosobowe ze śniadaniem i 22/34 D.T. w szczycie sezonu.

Po przeciwnej stronieAv. Hedi Chaker znajduje się rozpadający się Hotel de France (tel. 08/64 45 77), niewiele wart, biorąc pod uwagę ceny: 12,5/19 D.T. ze śniadaniem w zimie i 17/26 D.T. w sezonie turystycznym, i brak ciepłej wody. Hotel przeżywał swoje dni chwały w roku 1952, kiedy Burgiba spędził tu kilka nocy – wydarzenie to jest uwiecznione na płycie pamiątkowej na górze schodów.

Alternatywą jest Hotel Novelty (tel. 08/ 64 30 08), położony w połowie głównej ulicy – Av. Habib Bourguiba, i oferujący podobny standard i ceny co Les Aiguilles.

Hotele Strefy Turystycznej (Zone Touristique) leżą około 10 kilometrów na wschód od miasta (przejazd taksówką kosztuje 2 D.T.). I tu, jak zwykle – dużo gwiazdek i wysokie ceny. Normalnie są do ostatniego miejsca zarezerwowane przez uprzywilejowanych, grupowych turystów i niezależny podróżnik nie ma tu czego szukać.

Gastronomia

Kilka gargottes (tanich lokalnych restauracji) mieści się przy skrzyżowaniu Rue Farhat Hached i Rue du Peuple, jak rów

nież przy Av. de la Constitution. Serwują one doskonałe, opiekane na grillu ryby (zawsze świeże) w cenie 1,5-2 D.T. Restaurant Les Pins, znajdująca się przy Av. Habib Bourguiba w kierunku ronda, ma większy od innych wybór dań za mniej niż 3 D.T.

Restauracja w Hotel de France proponuje popularny, trzydaniowy zestaw posiłków za 5 D.T. Słynnego wypchanego dzika, który witał przy wejściu gości, już tu nie ma, podobny los spotkał zresztą wszystkie jego atrybuty. Można go jednak (na życzenie) oglądnąć w nowym domu – na zapleczu w magazynie. Kelner jest bardzo uradowany, gdy może komuś dokładnie za pomocą rysunków i gestów wyjaśnić, jak samemu poradzić sobie z wypychaniem zwierząt.

Hotel de France znajduje się naprzeciwko Restaurant Khemir, w której podaje się wiele dań rybnych w rozsądnych cenach. Jest też grupa bardziej nowoczesnych restauracji w kompleksie Porto Corallo w zatoce. Zarówno Restaurant Pizzeria Les Arcades, jak i Restaurant Le Pirate i Restaurant Touta oferują dania za 12 do 15 D.T. Tańszą alternatywą, aczkolwiek bez widoku na zatokę, jest menu turystyczne za 6,5 D.T. w Hotel Les Aiguilles.

Komunikacja

Samolot – Tabarka jest dumna ze swego lśniącego nowością lotniska międzynarodowego, lecz poza nieregularnymi lotami czarterowymi z Europy niewiele się tu dzieje. W czasie pisania niniejszego przewodnika nie istniały żadne krajowe połączenia lotnicze, chociaż została ustalona cena 28 D.T. za przelot w jedną stronę do Tunisu.

Autobus – Biuro SNTRI (tel. 08/64 44 04) mieści się przy Rue du Peuple, skrzyżowanie za Hotel de Corail. Agencja zapewnia jedyne, regularne połączenia autobusowe między Tabarką i Tunisem (odchodzi sześć kursów dziennie przez Maktar i trzy przez Bedżę). Tym, którzy lubią odbywać podróż w możliwie najkrótszym czasie, polecić można szybszy o kwadrans kurs przez Maktar – trwa trzy godziny i piętnaście minut, a także jest nieznacznie tańszy (6,12 D.T). Autobusy SNTRI kursują też o 9.30 do ‘Ain Draham (830 milimów) i o 12.45 do Bizerty (5 D.T.).

Jedną z większych agencji przewozowych jest też SRN Jendouba (Dżenduba), której biuro znajduje się przy Av. Habib Bourguiba przy skrzyżowaniu z Rue Mohammed Ali. Jej autobusy kursują do ‘Ain Draham o 8.30,10.00,14.00,15.30 i 17.30, do Dżenduby odjeżdżają o 7.30 i 16.30, a do El-Kef o 6.00 i do Bizerty o 7.00.

Gdzieniegdzie można zobaczyć przemykające przez miasto autobusy SRN Beja (Bedża), lecz trudno dowiedzieć się czegoś na temat ich tras (między innymi zapewne jeżdżą do Bedży). Mają krótki postój naprzeciw biura SRN Jendouba.

Pociąg – Obecnie pociągi pasażerskie nie kursują do Tabarki. Prawdopodobnie w najbliższym czasie nic nie zmieni się w tej kwestii.

Taksówki – Louages do ‘Ain Draham i Dżenduby odjeżdżają z głównej ulicy miasta niedaleko skrzyżowania z drogą wiodącą do Hotel Les Mimosas. Z jakiegoś niewyjaśnionego powodu taksówki do Tunisu odchodzą z Rue du Peuple między Rue Tazerka i Rue Farhat Hached.

Z i do Algierii

Teoretycznie można przedostać się autostopem do granicy algierskiej, przekroczyć ją i dotrzeć do miasta El-Kala, gdzie są hotele, schronisko i połączenia komunikacyjne do Annaby, skąd kursują bezpośrednie autobusy do Algieru, El-Oued i Konstantyny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *