Tunis Komunikacja

Prom

Promy z Europy przypływają do portu w La Goulette, przy końcu grobli rozdzielającej Jezioro Tuniskie. Pociąg TGM dojeżdża do stacji La Goulette Vieille. Po opuszczeniu pociągu trzeba iść wzdłuż torów w kierunku Tunisu aż do skrzyżowania linii kolejowych, skręcić w lewo i przejść około 200 metrów (za kazbę). Tu też po prawej stronie znajduje się drogowskaz do portu. Cały spacer zabiera około 20 minut.

Wysiadając z promu w La Goulette należy skierować się do wyjścia z portu, przy pierwszym głównym skrzyżowaniu (koło kazby) skręcić w lewo i udać się w kierunku skrzyżowania linii kolejowych. Nadal kierować się w tą samą stronę: stacja kolejowa znajduje się po prawej. Taksówka od portu do Av. Habib Bourguiba nie powinna kosztować więcej niż 2,5 D.T.

Dokonanie rezerwacji na prom z Tunisu w szczycie sezonu letniego może zająć wiele dni, gdyż zazwyczaj wszystkie miejsca są już zajęte na dziesięć dni przed terminem rejsu. Trzeba o tym pamiętać, zwłaszcza gdy podróżuje się własnym samochodem. Najlepiej dokonać rezerwacji tak wcześnie, jak tylko to możliwe.

Biuro Tirrenia Line (tel.01/24 27 75) usytuowane jest przy 122 Rue de Yougoslavie. Czasem toczą się tu prawdziwe bitwy o bilety, stąd też najlepiej zaglądnąć tutaj rano, gdy sprawy nie mają jeszcze tak drastycznego przebiegu.

Regularne rejsy prowadzone są do Francji (Marsylia) i Włoch (Cagliari, Genua, Palermo i Trapani). Dokładniejsze informacje o rejsach w rozdziale Podróż.

Poruszanie się po Tunisie – Z i do lotniska

Lotnisko leży w odległości ośmiu kilometrów na północny wschód od miasta. Autobus miejski w kolorze żółtym # 35 pokonuje trasę od przystanku Tunis Marinę do lotniska w godz. 6.00-21.00 w ciągu około 30 minut. Można do niego również wsiąść na przystanku na wprost Africa Hotel. Podróż trwa 20 minut i kosztuje 550 mi-limów. Cena taksówki z lotniska do Africa Hotel wynosi około 2,5 D.T. Przystanek autobusowy znajduje się po prawej stronie wyjścia z lotniska.

Autobus – Żółte autobusy obsługują wszystkie dzielnice miasta, ale rozsądnie korzystać z nich jedynie w trzech przypadkach: konieczności dojazdu do lotniska, do Muzeum Bardo lub do północnego dworca autobusowego. Kierunek kursu, miejsce, skąd autobus wyrusza i numer trasy są wyświetlone na tablicy przy wejściu z tyłu pojazdu. W przypadku tras, które mogą interesować turystów, kierunek kursu jest napisany również literami łacińskimi. Numer autobusu jest wyświetlony z przodu autobusu, na przedniej szybie. Podstawowa opłata za przejazd wynosi najczęściej 310 milimów.

Są trzy główne przystanki końcowe autobusów: Tunis Marinę, mieszczący się zaraz obok stacji TGM przy grobli i końcu Av. Habib Bourguiba, Place de Barcelone koło dworca kolejowego oraz Jardin Thameur- zaraz przy Av. de France. Autobus # 3 do Muzeum Bardo i autobus # 35 do lotniska odjeżdżają z przystanku Tunis Marinę.

TGM – To kolejka wąskotorowa łącząca centralną część Tunisu z plażowymi przedmieściami La Goulette, Kartaginy, Sidi Bu Said i Al-Marsa.

Pociągi są szybkie, tanie i wygodne, choć czasami trochę zatłoczone. Pierwszy w rozkładzie pociąg odjeżdża ze stacji Tunis Marinę o godzinie 3.42 rano, ostatni o 24.30 w nocy. Ostatni pociąg powrotny z Al-Marsa wyrusza o północy. Częstotliwość kursów jest zróżnicowana: odjazdy co 12 minut w godzinach szczytu, co 40 minut w innym okresie dnia. W pociągu jest podział na pierwszą i drugą klasę. Pierwsza klasa, droższa, jest mniej zatłoczona.

Bilet drugiej klasy z Tunisu do La Goulette kosztuje 310 milimów, do Kartaginy – 500 milimów, a do Sidi Bu Said i Al-Marsa – 600 milimów.

Tramwaj Luksusowe i wygodne Metro Leger dociera do ośmiu różnych części miasta. Na bezpłatnej mapce, którą 3 i 4 jeżdżą do północnego dworca autobusowego i postoju taksówek (louages), dodatkowo linia # 4 zatrzymuje się przy Muzeum Bardo. Każda z tych wycieczek kosztuje 310 milimów.

Taksówki Podróżowanie taksówkami jest dosyć tanim sposobem poruszania się. Są one szczególnie przydatne w załatwianiu różnych spraw w ambasadach, ponieważ kierowcy dobrze znają miasto i mogą oszczędzić mozolnych pieszych wędrówek. W taksówkach zawsze jest zainstalowany licznik należności: za każdy kilometr płaci się 350 milimów.

Jedynym problemem jest zbyt mała ilość taksówek, dlatego też oczekując na wymarzony pojazd w godzinach szczytu trzeba zachować cierpliwość i nie tracić nadziei. Jednym z najlepszych miejsc do znalezienia wolnej taksówki jest przystanek kolejowy przy Rue de la Gare (w przeciwieństwie do tego przy Av. Habib Bourguiba). Taksówki można również zamawiać telefonicznie – to bardzo wygodne, gdy chce się dostać na lotnisko ze stertą bagaży. Dobrze jest zapytać o taksówki w recepcji hotelu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *