Środkowa Tunezja – Susa

Wielki Meczet – Wielki meczet jest także bardzo prostą konstrukcją. Wybudowany w IX w. i przebudowany w XVII stuleciu został niedawno odrestaurowany, ale zwiedzać można jedynie dziedziniec (codz. 9.00-13.00; 1 D.T.) i to koniecznie w skromnym odzieniu, choć jeśli ubiór nie spełnia określonych wymagań, za kilkaset milimów można wypożyczę odpowiednie szaty w jednym ze sklepów naprzeciwko wejścia.

Muzeum – Wejście do muzeum zajmującego starą kazbę w południowo-zachodnim rogu medyny usytuowane jest od strony Av. MarechalTito (należy opuścić medynę przez zachodnie bramy: Bab el-Khabli albo Bab el-Gharbi).

Eksponaty zgromadzono w salach otaczających dziedziniec kazby. Wystawione są tu dobrze zachowane wspaniałe mozaiki, między innymi z chrześcijańskich katakumb w Susie, oraz dzieła sztuki funeralnej i stele nagrobne z tychże katakumb. Katakumby zamknięto z powodu restauracji na kilka lat i nie wiadomo, kiedy będą ponownie otwarte. Muzeum można zwiedzać codz. 8.00-12.00 i 15.00-19.00 w lecie oraz 9.00-12.00 i 14.00-18.00 w zimie; pn. zamkn.; wstęp: 2,1 D.T.

Rozrywki

Główna plaża – Boujaffar Beach, której nazwa wywodzi się od imienia miejscowego marabuta – rozciąga się na północnym końcu Av. Habib Bourguiba, niedaleko centrum. To przyzwoity łach białego piasku, choć tło stanowią wysokie hotele i apartamenty. W czasie letniego szczytu turystycznego bywa straszliwie zatłoczona.

Bardziej na północ leży Port el-Kantaoui, rozległy turystyczny kompleks reklamowany jako „ogród i miejsce wypoczynku nad Morzem Śródziemnym z typowo tunezyjską architekturą”. Jest on mniej więcej tak tunezyjski jak żurek z kiełbasą, stąd też rozsądnie uznać go za stolicę wypchanych wielbłądów. To istna plaga straszydeł. Jeżeli nie chce się szybko zobaczyć dna swojego portfela, lepiej trzymać się z dala od tego miejsca.

Odporni mogą dotrzeć tu pociągiem (Noddy’ train) odjeżdżającym co godzinę (9.00-23.00 w lecie i 9.00-18.00 zimą) spod plaży na północnym końcu Av. Habib Bourguiba; powrót 30 min po pełnej godzinie, (ceny biletów: 2.5 D.T. w obie strony, 1.5 D.T. w jedną).

Noclegi – najtańsze

Najtańsze hoteliki mieszczą się w medynie. Godnym polecenia jest Hotel Gabes, 12 Rue de Paris, czysty i zaskakujaco cichy, z ciepłym bezpłatnym prysznicem (5 D.T. od osoby).

Nieco dalej na tej samej ulicy, pod nr. 48, usytuowany jest Hotel Ezzouhour. Wejście do hotelu nie zachwyca, ale wewnątrz wygląda on znacznie lepiej, ze schodami i korytarzami wiodącymi we wszystkich kierunkach. Najlepsze, choć nieco małe pokoje z oknami wychodzącymi na ulicę, a nie na podwórko, są na najwyższym piętrze.

W pobliżu leży jeszcze kilka tanich hotelików, jak np. Mestiri, ale zazwyczaj są one pełne.

Noclegi – średnia kategoria

Gotowi do wydania większej ilości pieniędzy w zamian za nieco komfortu są w lepszej sytuacji. Wiele osób śpiewa hymny pochwalne na cześć Hótel de Paris, 15 Rue du Rempart Nord, w północnej części medyny (tel.03/22 05 64; jedynka/dwójka 11/18 D.T. w lecie i 8/14 D.T. w zimie).

Hótel Medina (tel.03/22 17 22), na prawo od Wielkiego Meczetu, ma przyjemny chłodny hol i jest bardzo popularny wśród grup młodzieżowych. Miejscowi preferują raczej marny klimatyzowany bar na zapleczu. Utrzymany w dobrym stanie (10 D.T. za noc ze śniadaniem z croissantem od osoby w lecie; jedynka/dwójka 9/14 D.T. w lecie).

Hotelem o nieco wyższym standardzie jest Hotel Amira (tel.03/22 63 25), koło Bab el-Jedid we wschodniej części medyny; pokój jedno/dwuosobowy ze śniadaniem w lecie kosztuje 18/25 D.T. i 11/14.5 D.T. zimą. W pokojach, czasem z niewielkimi przedpokojami ze stołem i krzesłami, są łazienki lub prysznice. Można także zjeść śniadanie na górnym tarasie. Zaraz za rogiem, obok Amiry, znajduje się Residence Fatma z pięknymi ornamentowanymi zielonymi drzwiami (zamknięta z powodu remontu), ciesząca się dobrą reputacją. Warto sprawdzić czy nie jest już otwarta.

Hotel Claridge (tel.03/22 47 59), niedaleko głównego placu na Av. Habib Bourguiba, oferuje więcej niżby wskazywała na to jego nazwa. To bardzo dobry jednogwiazdkowy stylowy hotel (11-17 D.T. w zależności od pory roku za duży pokój z prysznicem i śniadaniem serwowanym w kawiarni obok).

Niedaleko plaży usytuowany jest sympatyczny i komfortowy Hotel Sousse Azur(tel.03/2277 60), 5 Ruede Amilcar, naprzeciwko czterogwiazdkowego Abou Nawas Boujaffar; za jedynkę/dwójkę ze śniadaniem w lecie płaci się 22/34 D.T. i 13/18 D.T. zimą.

Noclegi – najdroższe

Najdroższe hotele stoją wzdłuż dwóch głównych ulic na północ od miasta: BI vd Hedi Chaker i BIvd de la Comiche, i ciągną się aż do Port el-Kantaoui.

Większość z nich gości wycieczki, stąd też jest zarezerwowana na cały sezon. Znajdują się tu zarówno takie monstra, jak masywny, szarobetonowy El-Hana Beach o prawdziwie gargantuicznych proporcjach, jak i pięciogwiazdkowe luksusowe ośrodki, np. Hannibal Pałace i Dar Andalous.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *