Środkowa Tunezja – Susa

Gastronomia

Tanio zjeść można w medynie. Najlepszą z tanich jadłodajni jest Restaurant Populaire, znajdująca się w bramie prowadzącej do medyny niedaleko Wielkiego Meczetu. Restauracja nie jest oznaczona po angielsku, ale strzałka kilka bloków wcześniej wskazuje właściwy kierunek. To jeden z lokali, gdzie trzeba płacić za jedzenie przed zajęciem miejsca przy stole.

Wewnątrz głównej, zachodniej bramy do medyny – Bab el Gharbi, mieści się Restaurant Hannibal, serwująca dobry kuskus oraz w sezonie świeży sok pomarańczowy.

Kilka tanich restauracji zgrupowanych jest w małej bocznej uliczce niedaleko Hotel Claridge.

Tłum turystów zwiastuje restauracje wyższej kategorii, chociaż i tak żadna z nich nie wykracza poza przeciętność. Menu jest często napisane w trzech lub czterech językach, a kelnerzy potrafią przynajmniej w jednym z nich się porozumieć. Do tej grupy należy niewątpliwie Restaurant Atlantik (tel. 03/22 44 24) nastawiona głównie na niemieckich turystów.

Po zachodniej stronie, przy ulicy równoległej do Av. Habib Bourguiba, znajduje się Restaurant Le Marmite, której nazwa wywodzi się od głębokiego garnka, jaki można znaleźć w każdej tunezyjskiej kuchni. To dobre, ciche miejsce z głównymi daniami od 5 D.T.

Poszukujący czegoś oryginalniejszego mogą udać się do Restaurant Tunisienne oferującej wybór różnych rodzajów curry od 4 D.T. – za standardową tunezyjską cenę. Restauracja usytuowana z tyłu Hotel Hadrumrete, 4 Rue Ali Belhaouane, została niedawno przejęta przez wesołego faceta, który spędził kilka lat pracując w hinduskich restauracjach w Londynie.

Można się więc spodziewać zmiany nazwy, która będzie odzwierciedlała bardziej międzynarodowe spojrzenie na świat.

King Food, tuż obokAv. Habib Bourguiba na RueAmilcar, proponuje hamburgery od 750 milimów, makaron od 1,5 D.T., pizzę od 1,9 D.T. oraz sałatki. Ci którzy nie mogą obejść się bez chińskiego jedzenia, powinni spróbować Hong Kong na Blvd de Rabat, naprzeciwko El-Hana Beach Hotel, ale za swój nałóg zapłacą od 15 do 20 D.T.

Komunikacja

W Susie transport publiczny, począwszy od międzynarodowego dworca lotniczego w pobliskim Monastyrze a skończywszy na dobrze rozwiniętej lokalnej sieci komunikacji autobusowej, jest doskonale zorganizowany. Najwygodniejszym sposobem podróżowania jest pociąg, kursujący regularnie główną linią kolejową łączącą Tunis z południem. Nie ma jednakże połączenia kolejowego z Kairuanem, można więc liczyć jedynie na autobus lub louage.

Samolot – Biuro Tunis Air (tel.03/22 53 32) znajduje się na 5 Av. Habib Bourguiba. Lotnisko położone jest przy drodze do Monastyru; dojazd taksówką z centrum kosztuje 5 D.T. Pociągi kursujące z Susy do Monastyru zatrzymują się na specjalnej stacji kolejowej 200 metrów od budynku dworca lotniczego.

Autobus – W Susie jest mnóstwo dworców autobusowych. Biuro SNTRI mieści się przy Av. Mohammed Ali, niedaleko Bab el-Jedid. To główny punkt odjazdu autobusów na południe i w stronę lądu.

Przykładowe połączenia: Kierunek Czas Cena Częstotliwość
Douz 8 h 14,04 milimów 2 dziennie
Gabes 5h 9,37 milimów 5 dziennie
Dżerba 7 h 12,84 milimów 2 dziennie
Kairuan 1,5 h 2,49 milimów 4 dziennie
Matmata 7 h 10,74 milimów 1 dziennie
Medenin 7 h. 1,76 milimów 5 dziennie
Sfaks 2,5 h 5,06 milimów 5 dziennie
Tataouine 9 h 13,11 milimów 2 dziennie
Zarzis 8,5 h 13,7 milimów 3 dziennie

Autobusy jadące na północ odjeżdżają z Place du Port, niedaleko portu. Są też regularne kursy do Tunisu (2,5 godz., 5,6 D.T.), trzy autobusy do Hammamet (2,99 D.T.) i Nabel (3,45 D.T.) oraz codzienne połączenie do Bizerty (7,64 D.T.) o godz.

17.00. Jest tu także przystanek dla odjeżdżających co godzinę autobusów do Monastyru (830 milimów) oraz Mahdiji (2,3 D.T.). Większość lokalnych autobusów wyrusza z Blvd Yahia ibn Omar, koło Place Farhat Hached po północnej stronie medyny. Jest to także miejsce, gdzie można złapać kursujący co pół godziny autobus do Port el-Kantaoui (450 milimów).

Inne autobusy, między innymi do El-Kef, Zaighouan i Enfidaville odjeżdżają z gare routiśre na końcu Av. de la Republique.

Pociąg – Stacja kolejowa leży w samym centrum miasta, 5 min drogi od medyny i hoteli, co sprawia, że pociąg jest bardzo wygodnym środkiem transportu.

Do Tunisu kursuje osiem pociągów dziennie (2 godz. i 25 min druga/pierwsza klasa 4,45/6,25 D.T.), do Sfaksu pięć (2 godz., 4,05/5,7 D.T.). Pociąg o 9.25 jadący na południe dociera do Gabes (4,5 godz., 7,2/10,25 D.T.).

Udający się do Nabel i Hammamet muszą wsiąść do jakiegokolwiek pociągu zmierzającego w kierunku północnym i przesiąść się w Bir Bu Rekba.

Pociągi kursują także na lokalnej linii kolejowej do Monastyru i Mahdiji. Odjeżdżają ze stacji koło Bab el-Jedid: do Monastyru (680 milimów) 15 razy w ciągu dnia, a w okresie 6.05-19.10 niemal co godzinę, do Mahdiji (1,83 D.T.) -7, z czego najwygodniejszy wyrusza o 10.00. Podróż do Monastyru trwa pół godziny, a do Mahdiji godzinę dłużej.

Taksówki – Louages do Kairuanu (2,8 D.T.), El-Dżem (2,7 D.T.), Mahdiji, Sfaksu i Kasserine odjeżdżają z postoju obok dworca autobusowego przy Bab el-Je-did. Taksówki do pozostałych miejscowości, między innymi Tunisu (5,4 D.T.) i Monastyru (950 milimów), wyruszają z postoju na północnym końcu Av. Mohammed Ali.

Wynajęcie samochodu W mieście znajduje się 13 biur wynajmujących samochody, m.in. Avis (tel.03/22 59 01), Blvd. de la Corniche; Europcar (tel.03/22 62 52), Blvd. de la Corniche; Herz (tel.03/22 54 28), Av. Habib Bourbuiba. Port el-Kantaoui jest obsługiwany przez Kantaoui Rent (tel.03/24 23 18).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *